Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

CHOROBY KRWI I NARZĄDÓW KRWIOTWÓRCZYCH CZĘŚĆ 2

Spostrzeżenia kliniczne dowodzą, że błędnica wiedzie bardzo często do zaburzeń cyklu miesięcznego, polegających na występowaniu skąpych lub rzadkich miesiączek (oligomenorrhoea). Niekiedy przychodzi do zupełnego zatrzymania się miesiączek (amenorrhoea secundaria), które wracają dopiero po powrocie kobiet do zdrowia. Zaburzenia cyklu miesięcznego w błędnicy są zjawiskiem tak pospolitym, że niektórzy badacze uważają je za objaw stały twierdząc, że tam, gdzie ich nie ma, nie ma także błędnicy. Twierdzenie to jest jednak zbyt ryzykowne, gdyż nie ulega wątpliwości, że w nielicznych przypadkach tego schorzenia miesiączki przebiegają prawidłowo, a nawet że mogą być obfite (chlorosis menorrkagica), Bolesne miesiączkowanie osób chorych na błędnicę zdarza się również bardzo często (około połowy chorych) nieco rzadziej występują u nich śluzowe uplawy.

Leczenie przypadków błędnicy polega na usuwaniu zaburzeń przewodu pokarmowego (przede wszystkim zaparcia stolca) i podawaniu drogą doustną żelaza i arszeniku. Wstrzymanie się od pracy, pobyt na świeżym powietrzu i lepsze odżywienie przyczyniają się w znacznym stopniu do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

– b)Niedobarwliwa niedokrwistość pierwotna (anaemia hypochrotnica essentiałis), która występuje u kobiet dosyć często w okresie rozwoju i zwykle jeszcze przed pokwitaniem, staje się niekiedy przyczyną czynnościowych zaburzeń jajników, których następstwem bywa zatrzymanie się miesiączek lub skąpe miesiączkowanie. Czasami trafia się również osłabienie pociągu do płci męskiej. Obfite krwawienia miesiączkowe spostrzegane są o wiele rzadziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *