Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

DZIAŁANIE BIOLOGICZNE W OBRĘBIE JĄDRA

Tkanką docelową dla lutropiny w obrąbie jądra są komórki Leydiga, a tkanką docelową dla folitropiny – komórki Sertolego kanalików plem- nikotwórczych.

W obrębie komórek Sertolego folitropina wywołuje swoisty łańcuch przemian biochemicznych prowadzących do aktywacji cAMP, biosyntezy swoistego białka wiążącego androgeny (ABP) oraz inhibiny – czynnika hamującego wydzielanie folitropiny. Ostatnio wykazano także obecność białka w komórkach Sertolego, które pobudza wydzielanie folitropiny [20l.

Komórki Sertolego metabolizują testosteron do dihydrotestosteronu i oba steroidy są wiązane z ABP. W tej formie transportowane są zarówno w obrębie kanalików plemnikotwórczych, jak i najądrza.

Zarówno komórki Sertolego, jak i komórki Leydiga wytwarzają estrogeny z testosteronu i proces ten zależy od folitropiny.

Przy badaniu wpływu gonadotropin na spermatogenezę u ludzi dużą rolę odegrały naturalne modele kliniczne z izolowanym niedoborem lu- tropiny i izolowanym niedoborem folitropiny. Izolowany niedobór lutropiny w surowicy łączy się z eunuchoidyzmem, a jednocześnie z pełną jakościowo spermatogenezą jądra. Zespół charakteryzuje się najwyższą podatnością na leczenie gonadotropinami.

Obserwacje chorych z tym zespołem pozwalają wnioskować, że lutro- pina nie jest niezbędna do uzyskania pełnej jakościowo spermatogenezy, chociaż prawdopodobnie jest niezbędna do uzyskania normospermii w sensie ilościowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *