http://www.znakowanielaserem.eu
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

DZIAŁANIE BIOLOGICZNE W OBRĘBIE JĄDRA

Tkanką docelową dla lutropiny w obrąbie jądra są komórki Leydiga, a tkanką docelową dla folitropiny – komórki Sertolego kanalików plem- nikotwórczych.

W obrębie komórek Sertolego folitropina wywołuje swoisty łańcuch przemian biochemicznych prowadzących do aktywacji cAMP, biosyntezy swoistego białka wiążącego androgeny (ABP) oraz inhibiny – czynnika hamującego wydzielanie folitropiny. Ostatnio wykazano także obecność białka w komórkach Sertolego, które pobudza wydzielanie folitropiny [20l.

Komórki Sertolego metabolizują testosteron do dihydrotestosteronu i oba steroidy są wiązane z ABP. W tej formie transportowane są zarówno w obrębie kanalików plemnikotwórczych, jak i najądrza.

Zarówno komórki Sertolego, jak i komórki Leydiga wytwarzają estrogeny z testosteronu i proces ten zależy od folitropiny.

Przy badaniu wpływu gonadotropin na spermatogenezę u ludzi dużą rolę odegrały naturalne modele kliniczne z izolowanym niedoborem lu- tropiny i izolowanym niedoborem folitropiny. Izolowany niedobór lutropiny w surowicy łączy się z eunuchoidyzmem, a jednocześnie z pełną jakościowo spermatogenezą jądra. Zespół charakteryzuje się najwyższą podatnością na leczenie gonadotropinami.

Obserwacje chorych z tym zespołem pozwalają wnioskować, że lutro- pina nie jest niezbędna do uzyskania pełnej jakościowo spermatogenezy, chociaż prawdopodobnie jest niezbędna do uzyskania normospermii w sensie ilościowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *