Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Granica między odchyleniami seksualnymi część 2

– 4. Rozbudowa fantazji, praktyk i wyrafinowania. Im bardziej nienormalne są praktyki seksualne, tym intensywniejszy jest udział fantazji. Łatwo to zrozumieć, ponieważ nienormalne praktyki i zachowania seksualne są na ogół trudne do realizacji z partnerem, wobec czego zastępuje je rozbudowa fantazji, stanowiącej właściwy stymulator przebiegu reakcji seksualnych. Im silniej przy tym wyrażona jest perwersja, tym rzadsze stają się normalne, a częstsze specjalne praktyki i zachowania seksualne. W coraz to większym stopniu określone, istniejące lub wyimaginowane, zespoły bodźców stają się konieczne do pobudzenia seksualnego.

– 5. Przeżycia mają charakter nałogu. Istnieje podobieństwo między perwersją seksualną a chorobliwymi nałogami, polegające na coraz większym niedostosowaniu społecznym, osamotnieniu oraz redukcji i zniszczeniu własnej egzystencji – a w skrajnych przypadkach również i własnej osoby.

– 6. Okresowość naporu niepokoju seksualnego. Seksualność człowieka nie podlega okresowemu wzmożeniu popędu, jak to ma miejsce u zwierząt. Inaczej jest u osobnika z cechami perwersji. Jego impulsy perwersyjne występują okresowo i mogą pojawiać się między okresami normalnego zachowania seksualnego. Zboczeniec czuje wówczas – podobnie jak w stanach pobudzenia seksualnego – niepokój „napędowy”, który nieustannie popycha go do szukania pobudzeń i sygnałów o charakterze seksualnym. Niepokój ten może się stawać silniejszy niż wszelkie społeczne względy i skrupuły. W tym czasie znacznie wzrasta też często tliwość aktów perwersyjnych. Ta redukcja osobowości do rzędu zachowań zwierzęcych często przekracza granicę normalnej wydolności i wiele wskazuje na to, że potrzeba seksualna zboczeńca staje się zarówno odmienna, jak i silniejsza niż u osobnika normalnego.

Na zakończenie rozważań o klinicznych aspektach normy i patologii seksualnej należy szczególnie i jeszcze raz podkreślić fakt, że ostatecznym układem odniesienia decydującym o rozpoznaniu normy lub patologii jest układ partnerski. W praktyce klinicznej spotyka się bowiem przypadki długotrwałej harmonii w życiu seksualnym (zaliczanym do normy tolerowanej), występującej w następstwie udanego doboru osobnika zboczonego seksualnie (transwestyty) z partnerką nie wykazującą żadnych odchyleń seksualnych, a przy tym w pełni akceptującą skłonności zboczone u partnera. Napotkałem nawet – co brzmi paradoksalnie – harmonijny i dość długo trwający (w momencie badania ponad 5 lat) układ partnerski, który powstał w wyniku udanego doboru dwóch osobników wykazujących (w ujęciu jednostkowym) cechy dewiacji seksualnej (trans- seksualista i homoseksualista). Przypadki takie można traktować jako wyjątki potwierdzające regułę, niemniej wskazują one na ogromne bogactwo i złożoność różnorodnych form zachowania seksualnego oraz na ogromne możliwości wynikające z udanego doboru partnerskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *