London escort
Kalendarz wpisów
Czerwiec 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Menopauza

Wskazane jest zastosowanie gestagenów w przypadkach mięśniaków o niezbyt dużych wymiarach, które powodują krwotoczne miesiączki, zwłaszcza u kobiet 40-50-letnich. Celowe jest stosowanie takiego leczenia u kobiet z mięśniakami podśluzówkowymi, np. w okresie oczekiwania na operację. Nieuzasadnione jest natomiast stosowanie progesteronu w przypadkach mięśniaków o znacznych wymiarach.

Lekiem z wyboru jest progesteron naturalny (micronise) łub preparaty syntetyczne, które mają silniejsze działanie antyestrogenowe. Należą ilo nich 19-norsteroidy, np. dioctan etyndiolu lub jego pochodne pregna- nowe, pozbawione całkowicie działania androgenowego.

Menopauza. W okresie menopauzy wyróżnia się 2 różne okresy będące wskazaniem do stosowania gestagenów – okres premenopauzalny – 1 rzeczywistą menopauzę.

W okresie premenopauzalnym wskazaniem do leczenia jest niedomoga lutealna, która objawia się m.in. skróceniem cykli, niekiedy krwotocznymi miesiączkami, napięciem przedmiesiączkowym i bolesnym obrzmieniem sutków.

Leczenie ma na celu działanie antyestrogenowe, a więc zapobiega nadmiernemu wzrostowi błony śluzowej macicy (hypeiplasia endometiii). Działanie progesteronu lub dihydroprogesteronu może okazać się w tych przypadkach niewystarczające. Skuteczniejsze jest zastosowanie preparatów syntetycznych, pochodnych pregnanu.

Menopauza rzeczywista wymaga leczenia skojarzonego, estrogenowo- -gestagenowego. Najczęściej stosowane praparaty to progesteron naturalny i pochodne pregnanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *