Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Nerwice lękowe

Odrębną formą napadów histerycznych jest praktykowane przez niektóre dzieci, zwłaszcza w okresie przedszkolnym, rzucanie się na ziemię. Towarzyszą mu szlochanie, krzyki, szarpanie ubrania, bicie o podłogę, wyginanie grzbietu. Napad zwykle kończy się po osiągnięciu zamierzonego przez dziecko celu utrwala się jednak równocześnie patologiczny odruch warunkowy i wiara w skuteczność tego rodzaju demonstracji.

Dominującym ich objawem jest lęk, który dotyczyć może – 1) określonych sytuacji, np. pobytu w ciemności czy w zamkniętym pomieszczeniu

– 2) pewnych przedmiotów, zwierząt (psa, kota), ludzi (kominiarza, Cyganki)

– 3) niektórych czynności, np. publicznego deklamowania czy przemawiania.

Nerwice z natręctwami

Stanom lękowym często towarzyszą różne odczyny wegetatywne, jak rozszerzenie źrenic, zaczerwienienie lub zblednięcie twarzy, pocenie się. Zbierając wywiad, nieraz dowiadujemy się o ciężkim urazie psychicznym doznanym w sytuacji analogicznej do tej, która stanowi aktualne źródło lęku. Bywa, że postawa lękowa ulega generalizacji i chorzy dostrzegają nieprzezwyciężone trudności w każdej czynności, mają stałe wątpliwości w stosunku do wszystkiego. Stopniowo tracą całkowicie wiarę w swoje możliwości, stają się nieśmiali, unikają ludzi, boją się każdej zmiany. Tę, szczególnie ciężką postać nerwicy, zwiemy psych astenią.

Nerwice z natręctwami znamionuje występowanie myśli, wyobrażeń lub czynności natrętnych. Mimo zachowanego krytycyzmu chory nie może się od nich uwolnić. W lżejszych przypadkach nie przeszkadzają one w wykonywaniu zwykłych obowiązków, w ciężkich natomiast przeistaczają całe życie nerwicowca w jedno pasmo niezrozumiałych dla otoczenia dziwactw. Natręctwom towarzyszą nieprzyjemne uczucie niepewności, niepokoju i rozdrażnienia, a często także zaburzenia wegetatywne.

Niektórzy autorzy zaliczają do nerwicy natręctw wyodrębniane przez Bilikiewicza tzw. nerwice ruchowe, polegające na mimowolnych kurczach pewnych grup mięśniowych, dających w efekcie tiki, jąkanie czy kurcze zawodowe. Tiki mogą naśladować zarówno odruchy obronne, np. mruganie powiekami, chrząkanie, pokaszliwanie, drapanie się, jak i wyrazy mimiczne stanów emocjonalnych, np. przygryzanie warg, zaciskanie pięści, zgrzytanie zębami. Towarzyszy im niekiedy przymusowe powtarzanie słów (echolalia) lub natrętne wypowiadanie nieprzyzwoitych wyrazów (koprolalia).

Typowe dla dzieci nerwicowych obgryzanie paznokci, ssanie palca czy dłubanie w nosie może mieć znamiona czynności natrętnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *