Fizjoterapia Pasternak
Kalendarz wpisów
Czerwiec 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Objawy kliniczne

Objawy kliniczne towarzyszące wspomnianym wadom rozwojowym macicy są bardzo rozmaite, gdyż i obrazy anatomiczne ich są różne. Uzależnione są one przede wszystkim od czynności jajników oraz od tego czy w macicy jest jama wysłana błoną śluzową.

W raźie dostatecznego wykształcenia się rogów macicy i braku jakiejkolwiek przeszkody dla odpływającej krwi miesięcznej rozdwojenie nie wywołuje żadnych następstw.

Każda z samoistnych połów macicy pracuje jako narząd pełnowartościowy. Zarówno miesiączki, jak i ciąża mogą w nich przebiegać prawidłowo. Miesiączkują obie połowy macicy, a jeśli w jednej z nich dojdzie do ciąży, cykl miesiączkowy drugiej ustaje.

Jeśli jajniki nie są czynne, żadnych objawów klinicznych takich wad rozwojowych nie stwierdza się, gdyż chore nie miesiączkują i nie zachodzą w ciążę. W razie zachowania czynności gruczołów płciowych i braku jamy w macicy mogą natomiast wystąpić dolegliwości odpowiadające okresowi miesiączki. Tego rodzaju sprawy chorobowe będą omówione w rozdziale o zamknięciu kanału rodnego.

Jeśli w obrębie macicy istnieje przegroda (ut. septus, ut. subseptus), stwierdzenie jej zgłębnikiem nie zawsze jest łatwe. Najlepiej, jeśli są co do tego podejrzenia, używać dwóch zgłębników, aby wykazać, że istnieją rzeczywiście dwa odrębne światła w dwóch połowach narządu, które są oddzielone przegrodą.

Istnienie rozdwojenia macicy nie wyłącza bynajmniej możliwości równoczesnego występowania także innych wad rozwojowych (zwężenia i zarośnięcia kanału macicy lub pochwy po jednej lub po obydwu stronach).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *