piec konwekcyjny
Kalendarz wpisów
Luty 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Ciałko żółte a ciąża Jest rzeczą zrozumiałą, że wszelkie przeszkody, które utrudniają lub udaremniają wędrówkę plemników, stanowią tym bardziej przeszkodę dla wędrówki jaja, […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Oznaczanie granic terytorium

Zwierzętami makrosmotycznymi nazywamy takie, których orientacja w otoczeniu opiera się głównie na węchu lub po prostu zwierzęta o silnie rozwiniętym zmyśle węchu, natomiast zwierzętami mikrosmotycznymi nazywamy gatunki o słabo rozwiniętym węchu.

Seksuologia biologiczna kamy się u niektórych gatunków małp. Na granicy terytorium zajętego przez stado małp, usadawiają się dorosłe samce zwrócone plecami w kierunku stada. Samce te prezentują na zewnątrz swoje częściowo zerego- wane fallusy. Fałlusy takie są widoczne na znaczną odległość i stanowią dla przechodzących obok współplemieńców informację o granicach terytorium. Zachowanie takie nosi nazwę zachowania strażniczego (sentinel behavior).

Terytorium jest zawsze bronione przed innymi przedstawicielami tego samego gatunku, W pewnych przypadkach, gdy osobnikiem broniącym terytorium jest samiec, może on go bronić nie tylko przed innymi samcami, ale także przed samicami swojego gatunku.

Objęcie w posiadanie terytorium łączy się z reguły z koniecznością stoczenia szeregu walk z innymi współplemieńcami, w wyniku których najsilniejsze osobniki zyskują najlepsze terytoria, a osobniki najsłabsze mogą w ogóle nie posiadać terytoriów. Zjawisko to jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy posiadanie terytorium jest niezbędne dla procesu rozrodu, ponieważ osobniki pozbawione terytoriów zostają automatycznie z niego wyeliminowane. Jest to jedna z dróg działania doboru naturalnego.

Czasami w obrębie większych skupisk zwierząt mogą występować niewielkie terytoria indywidualne, na przykład kolonie mew, głuptaków itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *