Eludril płukankapomiary elektryczne poznań
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Polipy wcwnątrzmaciczne

Czasami chore skarżą się na bóle. Wszystkie te objawy są jednak niezbyt charakterystyczne.

Rozpoznanie polipa śluzowego macicy nie nastręcza mimo to trudności, gdyż można go wyczuć palcem przy badaniu, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zobaczyć we wzierniku. Bardzo często zdarza się jednak – zwłaszcza po miesiączce- żc polipy znikają czasowo w jamie macicy.

Polipy wcwnątrzmaciczne dadzą się stwierdzić tylko za pomocą łyżeczki albo przez wymacanie palcem po rozszerzeniu szyjki macicznej.

W rozpoznaniu różnicowym trzeba wziąć pod uwagę mięśniaka podśluzowego macicy, gruczolaka macicy, polipa łożyskowego, mięsaka, raka i nabłoniaka złośliwego macicy. Możliwejest jednak występowanie tych schorzeń obok siebie, a więc np. guzów polipowatych i polipa łożyskowego z prawdziwymi polipami śluzowymi macicy.

Leczenie polipów śluzowych polega na ich usunięciu po uprzednim rozszerzeniu szyjki. Najlepiej dokonać tego przez ukręcenie polipa u podstawy. Macicę należy wylyżeczkować.

Badanie drobnowidowe usuniętego polipa śluzowego jest rzeczą nieodzowną. Wykaże ono, czy mamy do czynienia z polipem zwyczajnym, czy też ze złośliwym. Zwyrodnienie złośliwe, jakie trafia się niekiedy w polipach śluzowych, polega na powstawaniu mięsaka. Czasami jednak pewne postacie mięsaka macicy mogą – stercząc w kanale szyjki macicznej – przypominać polipa śluzowego. Złośliwe polipy pochodzenia nabłonkowego należą do bardzo rzadkich (carci- noma ceruicis papilliferum).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *