olejowaniewlosow.infohttp://bewika.pl
Kalendarz wpisów
Czerwiec 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

POMOCNICZE BADANIA UZUPEŁNIAJĄCE

– a) Zgłębnikowanie macicy. Zgłębnikowanie wnętrza macicy, które dawniej stosowane było bardzo często, jest dzisiaj już przeżytkiem nie daje bowiem żadnych pewnych wskazówek, a ma też cechy ujemne (możliwość przebicia ściany macicy).

– b) Badanie wnętrza macicy. Badanie wnętrza macicy wprowadzonym do niej palcem nie ma w diagnostyce ginekologicznej żadnego prawie znaczenia, wymaga bowiem uprzedniego rozszerzenia szyjki macicznej, które jest już zabiegiem chirurgicznym. Pewną rolę odgrywa ono natomiast w położnictwie, kiedy szyjka maciczna jest otwarta (po porodach i po poronieniach co najmniej w trzecim miesiącu ciąży). Odkażenie ręki badającego jest z łatwo zrozumiałych powodów w tego rodzaju przypadkach koniecznością.

– c) Rozszerzenie szyjki macicznej. Rozszerzenie szyjki macicznej dokonujemy albo na jednym posiedzeniu, używając do tego celu tzw. rozszerzadeł Hegara, albo też w dłuższym okresie czasu (nawet do 24 godzin), za pomocą pręcików blaszecznicy (laminaria).

Rozszerzadla Hegara są stożkowato zakończonymi prętami metalowymi rozmaitej grubości, oznaczonymi numerami, zależnie od ich średnicy. Mają one charakterystyczne, niewielkie wygięcie, które odpowiada kierunkowi osi macicy, i specjalny uchwyt na palce, ułatwiający ich pewne, ale ostrożne wprowadzenie (ryc. 61). Rozszerzania szyjki macicznej tymi prętami dokonujemy w ten sposób, że wprowadzamy je po kolei wzdłuż kanału szyjki macicznej, nie wykonując ru- chów śrubowych, a tylko stosując równomierny ucisk. W ten sposób wyjmując jeden po drugim poszczególne pręty Hegara i zakładając coraz to grubsze możemy osiągnąć taki stopień rozszerzenia szyjki, jaki wydaje się nam w danym wypadku najodpowiedniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *