rusztowania aluminiowe
Kalendarz wpisów
Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Krworok wewnętrzny z guzów mięśniakowatych Niekiedy - u młodych kobiet - krwawienie tego rodzaju może być jednak objawem poronienia wywołanego przez rozwijający się […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Prątki gruźlicy

Dane statystyczne również przemawiają za tym, że gruźlica pochwy, macicy i jajowodów zdarza się częściej u dziewic niż u kobiet żyjących płciowo. Świadczy to przeciw popularnej ongiś teorii o zakażeniu części rodnych żeńskich przez prątki gruźlicy, znajdujące się w nasieniu męskim, teorii, która dziś jeszcze ma zwolenników. Najczęściej ulegają procesowi gruźliczemu jajowody, najrzadziej – srom lub pochwa. Szyjka macicy ulega łatwiej zakażeniu niż trzon macicy.

Odosobniona gruźlica narządów rodnych, z wyjątkiem jajowodów, należy do przypadków bardzo rzadkich. Częstsze natomiast jest zajęcie przez sprawę gruźliczą dwóch lub trzech odcinków przewodu płciowego. Niejednokrotnie stwierdza się zatem obok siebie gruźlicę jajowodów i otrzewnej rzadziej gruźlicę jajowodów i trzonu macicy lub jajowodów i jajników. Prątki gruźlicy mogą łatwo przenosić się z owrzodzeń trzonu macicy na jej szyjkę i z owrzodzeń sromu na pochwę. Ponieważ jajowód jest tym narządem płciowym, który przede wszystkim ulega gruźlicy, nie jest rzeczą dziwną, że w przypadkach gruźlicy innych części przewodu płciowego tylko w około 10% przypadków nie jest on zajęty przez proces chorobowy tego typu.

Zakażenie narządów rodnych kobiety prątkami gruźlicy najczęściej następuje drogą naczyń krwionośnych łub chłonnych. Dlatego też pierwotna gruźlica narządów płciowych żeńskich jest na ogół bardzo rzadko spotykana. Zwykle prątki gruźlicy przedostają się tutaj z innych narządów ustroju, gdzie mieści się pierwotne ognisko chorobowe. Z istnieniem takiego ogniska zawsze trzeba się liczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *