optyk poznańLeki i kosmetki w dobrej cenie - apteka internetowa dla Ciebie i rodziny.
Kalendarz wpisów
Czerwiec 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Rozwój jaja płodowego

Już sam sposób usadowienia się i rozwoju jaja płodowego w trąbce wyłącza prawidłowe zakończenie ciąży i usprawiedliwia nieczasowe jej przerwanie. Dochodzi do tego albo:

– 1)przez przeżarcie wewnętrznej ściany jajowodu i poronienie trąbkowe (brzuszne), albo

– 2)przez przeżarcie zewnętrznej ściany jajowodu, albo

– 3)przez pęknięcie jajowodu.

Jajo dostawszy się pod śluzówkę wypukła ją ku wewnątrz, jeżeli usadowi się w części bankowej trąbki. (W części cicśniowcj nie może dojść do takiego wypu- klenia ze względu na brak miejsca. Śluzówka i światło jajowodu zostają tylko ściśnięte, ściana trąbki wypukła się natomiast na zewnątrz).

Ponieważ miejsce zagnieżdżenia się jaja odgranicza od światła jajowodu tylko cienka śluzówka, ulega ono łatwo przeżarciu przez kosmki, po czym pokrywa jej zostaje usunięta, a jajo wydostaje się do światła jajowodu. Krew wylewa się przez ujście brzuszne trąbki do jamy otrzewnowej, a przez ujście macicy do macicy, pochwy i na zewnątrz. Samo jajo zostaje wydalone wskutek skurczów mięśniówki, a także wskutek ciśnienia wylanej krwi. Jest to obraz poronienia brzusznego (abortus tubarius), które zdarza się najczęściej w bańce trąbki, rzadziej w jej cieśni. Krew spływająca z ujścia brzusznego jajowodu gromadzi się w jamie Douglasa, gdzie tworzy tzw. krwistek pozamaciczny (kaematocele retrouterina), który ulega zawsze otorbieniu, gdyż otrzewna odpowiada na drażnienie jej przez krew procesem zlepnym.

Jeśli zrosty wokół trąbki istniały już poprzednio, nie może dojść do wytworzenia się krwistka w zagłębieniu odbytniczo-macicznym, ale krew gromadzi się około jajowodu, tworząc krwistek okołotrąbkowy (kaematocele peritubaria), który ma kształt podłużnego guza, rozdętego maczugowato na swoim końcu obwodowym i utworzonego przez ciężarny jajowód, otoczony skrzepem krwi. Krwistek około- jajowodowy przesuwa macicę ku przeciwnej stronie, tak jak krwistek pozamaciczny przesuwa ją ku przodowa i ku górze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *