Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

SCHORZENIA PŁUC

Już w warunkach fizjologicznych płuca kobiety różnią się budową swoją i czynnością od płuc mężczyzny. Płuca kobiety są mniejsze i ważą o jakieś 300 g mniej co więcej, stosunek wagi płuc kobiecych do ogólnej wagi ciała jej jest mniejszy niż w ustroju męskim. W związku z tym i pojemność płuc u kobiety jest mniejsza i wynosi przeciętnie 2-3 litry (u mężczyzny 3-4 litry). Obie płci wykazują również wybitne różnice w sposobie oddychania, który u mężczyzny uzależniony jest głównie od przepony i mięśni brzusznych, a u kobiety od poszerzania się klatki piersiowej.

Należy przyjąć, że te różnice w sposobie oddychania pozostają w związku z przystosowaniem ustroju kobiecego do ciąży, za czym przemawia fakt, że zaznaczają się dopiero po dziesiątym roku życia. Szybkość oddychania, zrazu u chłopców większa niż u dziewcząt, ulega zmianie na korzyść tych ostatnich, stając się zupełnie wyraźną około 15 roku życia,

O wpływie gruźlicy płuc na czynności kobiecych narządów rodnych wspominano już poprzednio. Należy jednak podkreślić, że w ustroju kobiety przyjść może czasami do właściwych płci żeńskiej powikłań, nie pozostających w żadnym związku z przebiegiem gruźlicy. Do powikłań takich zaliczyć trzeba przerzuty w płucach raka gruczołu sutkowego, na drodze układu krwionośnego i limfatycznego (u mężczyzn, jak wiadomo, rak sutka jest zjawiskiem wyjątkowym), przerzuty nowotworów złośliwych narządów rodnych (kosmówczak złośliwy, rak macicy, mięsak macicy) lub zatorowe (emboliczne) ropnie płuc w przebiegu gorączki połogowej, sep tycznego poronienia itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *