Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

SKRĘT SZYPUŁY GUZA JAJNIKA

Jednym z najczęstszych takich powikiuń, które zdarza się w 15-20 % wszystkich ruchomych guzówjajnika, jest skręfich szypuły (torsiopedunculitumorisovarii). Należy przyjąć, że główną rolę w powstawaniu skrętu szypuły guzów jajnika odgrywają obroty całego tułowia podczas pracy fizycznej, pewnych ćwiczeń gimnastycznych, urazów cielesnych, a nawet według Rosnera w ciągu połogu. Wskutek przeniesienia się ruchów i zwrotów całego tułowia na guz jajnika ulega on również przesunięciu i to tym łatwiej, im szybsze i gwałtowniejsze są te ruchy. Ponieważ zaś ruchy te są wykonywane stosunkowo często (podczas noszenia ciężarów, w tańcu, w czasie rozmaitych czynności zawodowych itd.), a w okresie spoczynku guz nie wraca do dawnego położenia, bo leży w jamie brzusznej zupełnie swobodnie, raz rozpoczęty jego obrót postępuje, co doprowadza w wyniku do skrętu szypuły. Skręt ten jest tym łatwiejszy, im dłuższa jest szypula guza i im więcej miejsca ma on w jamie otrzewnowej. Może się jednak zdarzać i przy stosunkowo krótkich szypul- kach, a nawet w ciąży, jeśli powłoki brzuszne są wiotkie i podatne. (Skręt szypuły podczas ciąży jest także ułatwiony podniesieniem guza z miednicy małej przez rosnącą macicę). Pewną rolę w powstawaniu skrętu szypuły guza jajnika zdają się odgrywać także ruchy jelit, różnice ciśnienia krwi w żyłach szypuły (torsio haemo- dynamica) oraz zmiany położenia guza podczas stania i leżenia. Kiedy bowiem chora stoi, guz opada ku przodowi. Jeśli wówczas między guz a tylną ścianę brzuszną wsuną się pętle jelita cienkiego, po ułożeniu się kobiety na wznak, nie może on opaść swobodnie z powrotem ku tyłowi, ale ulega obrotowi wokół swej osi długiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *