nie tak ładwo znaleźć solidnego wykonawcę schodów. zobacz na te piekne schody
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Terapie z zastosowaniem promieni X

Lecznicze napromienianie w przypadkach niedorozwoju i dziecięcości narządów rodnych oraz bolesnego miesiączkowania ma dziś – wobec znacznie lepszych wyników leczenia hormonalnego – znaczenie znikome. Dawało orto zresztą pomyślne wyniki tylko u osób między 30-40 rokiem życia.

Duże zastosowanie ma natomiast rentgenoterapia w przebiegu gruźlicy otrzewnej i przydatków macicy oraz schorzeń skóry sromu (np.condjłomata acuminata). Gruźlicę otrzewmej i przydatków macicy leczy się przez zastosowanie 5-35% dawki skórnej, na kilkakrotnych posiedzeniach oddzielonych okresami spoczynku, wynoszącymi początkowo 8-12 tygodni, później 4-6 miesięcy. Działanie lecznicze promieni 1X polega tu prawdopodobnie na pobudzeniu tkanki łącznej do rozrostu i na na stępowym tworzeniu się blizn, niezależnie od ich wpływu na otoczkę prątków gruźlicy.

Z chwilą kiedy stwierdzono, że promienie X działają na tkankę nowotworową, zaczęto stosować je nie tylko w leczeniu mięśniaków, lecz także raków i mięsaków. Najbardziej podatne na leczenie tą metodą okazały się mięśniaki, zwłaszcza mające mało tkanki łącznej. Przy zastosowaniu odpowiedniej dawki nie dochodzi – jak to dawniej często spostrzegano – do chwilowego wzmożenia się krwotoków, wskutek podrażnienia przez napromienianie. Przeciwwskazana jest natomiast rentgenoterapia, jeśli istnieje podejrzenie mięsakowatego zwyrodnienia mięśniaków, które powinny być wówczas usunięte operacyjnie. Leczenie promieniami X mięśniaków bardzo dużych i dających objawy uciskowe oraz mięśniaków podśluzówkowych, zwłaszcza rodzących się, nie prowadzi do celu. We wszystkich tych przypadkach zachodzi konieczność operacji.

Leczenie samymi promieniami X raka trzonu macicy daje wyniki niepewne. Należy stosować w tym przypadku raczej napromienianie od strony pochwy. W leczeniu raka szyjki macicy i trzonu stosuje się dziś przeważnie kombinowaną metodę napromieniania promieniami X i radu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *