pralnia ursynów
Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Wrzody rakowate

Cechą charakterystyczną guza jest niezwykła kruchość składających go tkanek. Tym się tłumaczy, że wszelkie urazy mechanicznej natury (spółkowanie, badanie lekarskie, przepłukiwanie pochwy itp.) powodują rozpad nowotworu na większej lub mniejszej przestrzeni i towarzyszący mu krwotok. Jeśli rozpad nastąpi na całej przestrzeni, jak to bywa w późniejszym okresie, rak kalafiorowaty przekształca się z czasem w rozległy krater (ryc. 2243).

W owrzodzeniu rakowym miejsce, gdzie toczy się sprawa nowotworowa, przedstawia się w postaci mniejszego lub większego ubytku tkanki. Schorzenie może mieć od samego początku właściwość jakby wgryzania się nowotworu w głąb utkania, które później ulega rozpadowi. Może ono też powstać wskutek rozpadu raka kala- fiorowatego i wytworzenia się w jego miejscu kraterowatego zagłębienia. Tkanka łączna nie tworzy w tych przypadkach raka żadnego podścieliska, a nawet ulega miejscowemu zniszczeniu w miarę powstawania owrzodzenia. Wrzody rakowate mogą być płytkie lub głębokie, krwawią jednak zawsze przy dotknięciu wskutek rozpadania się tkanki nowotworowej. Schorzenie rozwija się albo wzdłuż kanału szyjki, albo w obrębie jednej z warg części pochwowej.

Naciek nowotworowy. W tego rodzaju przypadkach raka nie dochodzi ani do wytworzenia się owrzodzenia, ani do kalafiorowa tych narośli. Naciek nowotworowy posuwa się w głąb części pochwowej, która grubieje, powiększa się i twardnieje. Powierzchnia jej zatraca swój połysk i wykazuje tu i ówdzie maleńkie owrzodzenia, które krwawią przy dotknięciu. W późniejszym okresie rozwoju trafiają się i większe owrzodzenia części pochwowej, tak że krwawienia urazowe stają się obfitsze. Tę postać raka szyjki macicznej cechuje wczesne przenoszenie się jego na sąsiednie narządy (ryc. 224.C). a – rak kalafiorowaty b – owrzodzenie rakowe c – naciek nowotworowy d – rak przewodu szyjki macicznej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *