Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Zakażenia wirusowe

Charakterystyczne zmiany morfologiczne w tkankach spowodowane infekcjami wirusowym mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w obrazie cytologicznym ma-teriału pochodzącego z drzewa oskrzelowego i biopsji cienkoigłowej płuc, rza-dziej płynów z jamy opłucnej.

Wirus opryszczki (Herpes simplex typ I – HS) może być sprawcą nie tylko wrzo- dziejących zmian zapalnych dróg oddechowych, ale również, chociaż bardzo rzadko, prawdziwego zapalenia płuc. Obraz cytologiczny, głównie materiału z drzewa oskrzelowego oraz szyjki macicy, znany jest przede wszystkich na podstawie rzadkich prawidłowo zdiagnozowanych przypadków. W rozmazach stwierdza się:

– komórki olbrzymie wielojądrowe,

– obecność inkluzji wewnątrzjądrowych Cowdry typ A (okrągłe kwaso- chłonne ciałka usytuowane centralnie w jądrze komórkowym i otoczone rąbkiem przejaśnienia – „halo”),

– „matowe” jądra komórek.

Wirus cytomegalii

Podstawą rozpoznania jest obraz mikroskopowy komórek i hodowla wirusa lub badania immunologiczne. Warto pamiętać, że zmiany stwierdzone w komórkach pobranych od tego samego chorego mogą nie zostać potwierdzone w preparatach cytologicznych pobranych zaledwie po kilku dniach (6,13, 22).

Wirus cytomegalii (CMV) jest przykładem infekcji oportunistycznych. Na obraz cytologiczny składają się:

– obecność komórek wielojądrowych,

– powiększenie komórek i jąder komórkowych,

– duże kwasochłonne inkluzje wewnątrzjądrowe otoczone rąbkiem prze-jaśnienia („halo”),

– PAS (+) inkluzje wewnątrzcytoplazmatyczne obecne w komórkach na-błonka oskrzelowego i pneumocytach.

Stwierdzenie charakterystycznych zmian komórkowych dowodzi zakaże-nia, w przeciwieństwie do dodatniego wyniku hodowli wirusa z badanego mate-riału (6,13, 22).

Wirus ospy wietrznej (W) i półpaśca (VZV). Wirus ospy wietrznej spokrewniony jest z wirusem opryszczki i niełatwo go różnicować z wirusem półpaśca. Zapalenia płuc poprzedzone są u dzieci objawami klinicznymi ospy wietrznej, natomiast u dorosłych – zwykle półpaśca. Cytologicznie w aspiratach cienkoigłowych lub materiale pobranym z drzewa oskrzelowego stwierdza się:

– komórki olbrzymie wielojądrowe,

– inkluzje wewnątrzjądrowe,

– inkluzje wewnątrzcytoplazmatyczne (jaśniejsze i często większe niż we- wnątrzj ądrowe).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *