Berglinehttp://i-potencja.pl
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Zakażenie połogowe

Zakażenie jest najczęstszym czynnikiem chorobotwórczym w etiologii rozlanego zapalenia otrzewnej. Schorzenie to może być jednak wywołane także przez czynniki natury niebakteryjnej. Do tego typu zapaleń należą: zapalenie rozlane otrzewnej w następstwie rozsiania się lub wszczepienia nowotworu wychodzącego z części rodnych zapalenie, które powstaje po wylewie krwi do wolnej jamy brzusznej (np. w przebiegu ciąży pozamacicznej) zapalenie wywołane przez skręt guzów uszypułowanych, wychodzących z części rodnych itp. Schorzenia te, jakkolwiek mogą mieć cechy ogólnego rozlanego zapalenia otrzewnej, przejawiają jednak skłonność do ograniczania się w bezpośrednim sąsiedztwie pierwotnego miejsca powstania.

Spośród spraw zapalnych, rozwijających się zrazu miejscowo w narządach rodnych, a doprowadzających do ogólnych zapaleń otrzewnej, trzeba wymienić przede wszystkim zakażenie połogowe. W przebiegu zakażenia wnętrza macicy, które stanowi po porodzie wielką ranę, bakterie chorobotwórcze mogą przedostać się do jamy otrzewnowej (najczęściej drogami chłonnymi) i wywołać tu ogólne zapalenie otrzewnej. W ten sam sposób powstaje ogólne zapalenie otrzewnej po poronieniu, po wyłyżeczkowaniu macicy dokonanym w nieodpowiednich warunkach itp. Proces zapalny może w połogu przenieść się drogami limfatycznymi do jamy brzusznej także z tkanki przymacicza.

Najczęstszą przyczyną ogólnego zapalenia otrzewnej w ginekologii jesL wytworzenie się nieprawidłowego połączenia między jamą brzuszną a macicą lub pochwą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *