Psycholog / Warszawa / Psychoterapia - depresja
Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

ZMIANY SPOWODOWANE DŁUGOTRWAŁĄ KORTYKOTERAPIĄ

Ponadto długotrwała kortykoterapia powoduje zmiany zanikowe skóry [10]. Podaje się, że dotyczą one ok. 30% leczonych steroidami, szczególnie często pojawiają się one u kobiet po okresie przekwitania i u osób w podeszłym wieku, często kojarzą się z zanikiem barwnika. Rozstępy skórne są odmianą zmian zanikowych dotyczących szczególnie włókien sprężystych. Podobnie jak w naturalnym zespole Cushinga, długotrwały, jatrogenny hiperkortycyzm w około '/a przypadków powoduje zwiększenie wydzielania i zmiany w składzie łoju prowadzące do powstania posteroidowego trądzika. U niektórych osób rozwijają się objawy posteroidowego rumienia lub teleangiektazje, szczególnie po fluorowych pochodnych kortyzonu.

Do częstych powikłań spotykanych jako niepożądane działanie steroidów należą zaburzenia we wzroście włosów. W 20-40% przypadków oochodzi do powstania hirsutyzrau, pojawienia się owłosienia typu płodowego (lanugo) na karku, łysienia czołowego u kobiet i innych zmian. Znaczny wpływ na rodzaj i przebieg niepożądanych objawów ma predyspozycja osobnicza. Należy także wspomnieć, że kortyzon i jego pochodne mogą być paradoksalnie przyczyną – podobnie jak ACTH – [10, 11], reakcji alergicznych, np. pokrzywki lub wysypki plamisto-grud- kowej.

Udowodnienie związku przyczynowego między zespołem objawów skórnych a działaniem steroidów opiera się na obserwacji wpływu odstawienia leku i niekiedy powtórnym podaniu. Cenne mogą być badania histopatologiczne i immunologiczne. W leczeniu oprócz wyłączenia czynnika podstawowego obowiązuje postępowanie objawowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *