euromedical.pl
Kalendarz wpisów
Maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

GUZY POCHODZĄCE Z KOMÓRKI JAJOWEJ

Do grupy tej należą guzy, które powstają albo z niezaplodnionej komórki jajowej, albo też jako pewna odmiana bliźniaczego płodu wskutek zaburzeń bruzd- kowania w pierwszych okresach podziału jaja, a więc z tej samej komórki płciowej, z której rozwinęła się kobieta mająca guz. Są to zatem jakby niewykształcone, spotworniałe płody bliźniacze i stąd pochodzi ich nazwa. Wszystkie potworniaki pochodzą z trzech listków zarodkowych (triphyIloma). Zależnie od tego, czy mamy do czynienia z torbielą, czy litym guzem rozróżniamy:

– i)torbiele skórzaste (cystis dermoidalis), czyli „skórzaki“, oraz 2) potworniaki właściwe, czyli złośliwe (teratoblastomata).

Nazwa torbieli skórzastych nie jest szczęśliwie dobrana. W prawdziwym „skó- rzaku“ mielibyśmy bowiem do czynienia z tkankami pochodzenia wyłącznie ekto- dermalnego. Wnętrze ich byłoby wyścielone skórą, a sam guz nie zawierałby treści wytworzonej z innych listków zarodkowych. Tymczasem w torbielach skórzastych spotykamy tkanki, które pochodzą zarówno z ektodermy, jak mczodermy i entodermy.

Wszystkie różnorodne tkanki, jakie spotykamy w tego rodzaju guzach, są wykształcone jak w prawidłowym ludzkim ustroju i to nie płodowym, ale człowieka dorosłego. Dlatego nazwano je teratoma adultum vel coaetaneum. Cecha ta odróżnia je od potworniaków złośliwych (teratoblastomata), które składają się z tkanek niewykształconych, niedojrzałych i noszą też miano teratoma embryonale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *