Aspekty kryminologiczne kuplerstwa część 2

W 1971 r. stwierdzono 12 wypadków stręczycielstwa, ujęto sprawców zaledwie 3 (w tym 2 kobiety). Natomiast przestępstw kuplerstwa i sutenerstwa stwierdzono 126, wykryto 123 sprawców, nie pracujących 67 osób, wśród sprawców aż 76 kobiet. Wiek: 30-49 lat – 78 osób, powyżej 50 lat – 28. Wśród sprawców było 12 osób z wykształceniem średnim.

W 1970 r. było 9 wypadków skazań prawomocnych za stręczyciel- stwo, za kuplerstwo i sutenerstwo – 41. Według danych T. Kurowskiego (praca magisterska), sąd powiatowy w Warszawie skazał w latach 1963 – -1967 – 36 osób za kuplerstwo (21 kobiet i 15 mężczyzn) oraz 6 mężczyzn za sutenerstwo.

Liczby te nie odzwierciedlają nawet w przybliżeniu prawdziwych rozmiarów zjawiska. „Ciemna liczba” jest tu szczególnie wysoka. Prostytutki z jednej strony, kuplerzy i sutenerzy z drugiej – wzajemnie aię wspierają, współpracują z sobą, są w jakimś stopniu nawzajem od siebie uzależnieni. Toteż wykrycie tych przestępstw natrafia na ogromne trudności. Najczęściej występują przestępstwa kuplerstwa, ale często trudno udowodnić, że za wynajmowanie mieszkania prostytutkom pobierano nie tylko czynsz, ale czerpano także dodatkowe korzyści majątkowe za ułatwianie uprawiania prostytucji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>