Prokainamid znajduje nadal zastosowanie w rzadkich przypadkach ektopii komorowej (po glikozydach naparstnicy) opornej na lido- kainę i potas. Lek podaje się dożylnie w dawkach podzielonych po 100 mg co 5 min stalą kontrolą ekg i ciśnienia. Działanie terapeutyczne w tym sposobie postępowania uzyskuje się po podaniu 500-800 mg prokaina- midu. W celu utrwalenia początkowego działania stosuje się wlew dożylny prokainamidu w dawce 3-5 mg/min.
Leki blokujące receptory (1-adrenergiczne obecnie znajdują wyjątkowo (głównie w częstoskurczu koinorowym) zastosowanie w dysrytmiach po glikozydach naparstnicy, ponieważ inne wyżej omówione związki wywierają dobrze udokumentowane działanie ieczniczne. W przypadkach opornych można podać propranolol w powolnym wlewie dożylnym w dawce 1-3 mg pod ścisłą kontrołą ekg i ciśnienia krwi.
Atropina w dawkach 0,5-2 mg dożylnie jest nadal pożytecznym doraźnym lekiem w ponaparstnicowych blokach serca.
Czasowa stymulacja serca jest postępowaniem z wyboru w ponaparst- nicowym bloku zupełnym, jeśli zwolnienie czynności serca pogarsza he- modynamikę lub w jego przebiegu pojawia się znaczna ektopia.
Leave a reply