Ponadto długotrwała kortykoterapia powoduje zmiany zanikowe skóry [10]. Podaje się, że dotyczą one ok. 30% leczonych steroidami, szczególnie często pojawiają się one u kobiet po okresie przekwitania i u osób w podeszłym wieku, często kojarzą się z zanikiem barwnika. Rozstępy skórne są odmianą zmian zanikowych dotyczących szczególnie włókien sprężystych. Podobnie jak w naturalnym zespole Cushinga, długotrwały, jatrogenny hiperkortycyzm w około '/a przypadków powoduje zwiększenie wydzielania i zmiany w składzie łoju prowadzące do powstania posteroidowego trądzika. U niektórych osób rozwijają się objawy posteroidowego rumienia lub teleangiektazje, szczególnie po fluorowych pochodnych kortyzonu.
Do częstych powikłań spotykanych jako niepożądane działanie steroidów należą zaburzenia we wzroście włosów. W 20-40% przypadków oochodzi do powstania hirsutyzrau, pojawienia się owłosienia typu płodowego (lanugo) na karku, łysienia czołowego u kobiet i innych zmian. Znaczny wpływ na rodzaj i przebieg niepożądanych objawów ma predyspozycja osobnicza. Należy także wspomnieć, że kortyzon i jego pochodne mogą być paradoksalnie przyczyną – podobnie jak ACTH – [10, 11], reakcji alergicznych, np. pokrzywki lub wysypki plamisto-grud- kowej.
Udowodnienie związku przyczynowego między zespołem objawów skórnych a działaniem steroidów opiera się na obserwacji wpływu odstawienia leku i niekiedy powtórnym podaniu. Cenne mogą być badania histopatologiczne i immunologiczne. W leczeniu oprócz wyłączenia czynnika podstawowego obowiązuje postępowanie objawowe.
Leave a reply