Wyjątkowi specjaliści w rehabilitacji oraz masażu na Tarchominie i Białołęce, sprawdź na www.medifire.pl
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

BALNEOTERAPIA

Leczenie kąpieliskowe polega na złączeniu metod hydroterapeutycznych i termo- terapeutycznych z oddziaływaniem swoistym danej miejscowości kąpieliskowej, które w mniejszym lub większym stopniu zmienia sposób termicznego oddziaływania kąpieli. W większości przypadków główną rolę odgrywają tu pobudki natury chemicznej, zależne od obecności rozpuszczonych w wodzie soli, substancji gazowych lub emanacji radowej. Przy kąpielach mułowych i borowinowych wchodzi ponadto w grę mechaniczne oddziaływanie na skórę i związany z nią system nerwowy wegetatywny. Mechaniczne działanie tych kąpieli może wpłynąć pośrednio na narząd krążenia, na gruczoły dokrewne, a nawet na system nerwowy ośrodkowy. Duże znaczenie ma również oderwanie się przebywającej w kąpielisku pacjentki od trosk codziennych i umożliwienie jej zajęcia się wyłącznie leczeniem w korzystnych warunkach klimatycznych.

Zależnie od składu chemicznego dzielimy wody mineralne na kilka grup, jakkolwiek podział ten jest sztuczny, ponieważ w poszczególnych grupach wód występują te same związki chemiczne, a różnice między nimi są raczej ilościowe niż jakościowe. Można powiedzieć – w ogólności, że do leczenia schorzeń kobiecych narządów rodnych nadają się wszystkie rodzaje wód mineralnych, ale wybór powinien być ściśle zależny od dokładnego zbadania stanu chorych narządów płciówych. Stosuje się zarówno leczenie zewnętrzne, a więc kąpiele, jak i leczenie pitne.

– a) SOLANKI,

Kąpiele w wodach słonych (solankach), nazwanych tak dlatego, że w ich składzie chemicznym chlorek sodu (NaCl) jest składnikiem głównym, ilościowo górującym nad innymi, są najbardziej rozpowszechnione w lecznictwie schorzeń ginekologicznych. Do kąpieli używa się wody o słabej (0,5-2%), średniej (2-5%) i silnej (6% i więcej) koncentracji soli kuchennej, przy czym te ostatnie, ze względu na ich wybitne działanie na skórę (uczucie palenia i szczypania), rozcieńcza się zazwyczaj do pożądanego stężenia wodą zwykłą. Optimum stężenia wynosi według wszelkiego prawdopodobieństwa od 3-5%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *