stomatolog bytom
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

GRUŹLICA SROMU

Gruźlica sromu należy również do schorzeń bardzo rzadkich. Występuje w dwóch odmianach. Jedna polega na powstawaniu owrzodzeń na wardze sromowej większej lub mniejszej, przypominających wrzód żrący sromu (uleus rodens). Brzeg owrzedzeri bywa obrzękły, barwy purpurowej. Tkanka w ich otoczeniu jest nacie kła.

Owrzodzenie gruźlicze sromu łączy się bardzo często z przerostem warg sromowych i ich nacieczer.iem na podobieństwo słoniowaciny. Druga odmiana, znacznie rzadsza i trafiająca się u osób starszych, polega na przeroście obu warg sromowych, któremu towarzyszy obrzęk tkanek położo nych pod nabłonkiem i ich drobnokomórkowe nacieczenie. Badaniem mikroskopowym rzadko stwierdza się w utkaniu komórki olbrzymie.

Główne objawy gruźlicy sromu – to jego obrzęk i bolesne oddawanie moczu. Czasami stwierdza się również świąd. Wydzielina z owrzodzeń gruźliczych jest bardzo skąpa.

Leczenie miejscowe gruźlicy części pochwowej, pochwy i sromu jest przeważnie zachowawcze (lampa kwarcowa, naświetlanie promieniami Roentgena). Jeżeli to możliwe, usuwa się czasem owrzodzenie gruźlicze w drodze operacji.

Gruźlica części płciowych kobiety jest – jak widać z podanych opisów – schorzeniem przewlekłym, rozwijającym się zwykle powoli, Tylko w wyjątkowych przypadkach rozwijają się szybko – czasem pozornie w ciągu kilku dni – zmiany w tkankach, które wywołują zaburzenia czynnościowe' miejscowe lub ogólne. W przypadkach tych chodzi jednak najprawdopodobniej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *