przetwórstwo tworzyw sztucznych Wrocław
Kalendarz wpisów
Czerwiec 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

GUZY POCHODZĄCE Z KOMÓRKI JAJOWEJ

Do grupy tej należą guzy, które powstają albo z niezaplodnionej komórki jajowej, albo też jako pewna odmiana bliźniaczego płodu wskutek zaburzeń bruzd- kowania w pierwszych okresach podziału jaja, a więc z tej samej komórki płciowej, z której rozwinęła się kobieta mająca guz. Są to zatem jakby niewykształcone, spotworniałe płody bliźniacze i stąd pochodzi ich nazwa. Wszystkie potworniaki pochodzą z trzech listków zarodkowych (triphyIloma). Zależnie od tego, czy mamy do czynienia z torbielą, czy litym guzem rozróżniamy:

– i)torbiele skórzaste (cystis dermoidalis), czyli „skórzaki“, oraz 2) potworniaki właściwe, czyli złośliwe (teratoblastomata).

Nazwa torbieli skórzastych nie jest szczęśliwie dobrana. W prawdziwym „skó- rzaku“ mielibyśmy bowiem do czynienia z tkankami pochodzenia wyłącznie ekto- dermalnego. Wnętrze ich byłoby wyścielone skórą, a sam guz nie zawierałby treści wytworzonej z innych listków zarodkowych. Tymczasem w torbielach skórzastych spotykamy tkanki, które pochodzą zarówno z ektodermy, jak mczodermy i entodermy.

Wszystkie różnorodne tkanki, jakie spotykamy w tego rodzaju guzach, są wykształcone jak w prawidłowym ludzkim ustroju i to nie płodowym, ale człowieka dorosłego. Dlatego nazwano je teratoma adultum vel coaetaneum. Cecha ta odróżnia je od potworniaków złośliwych (teratoblastomata), które składają się z tkanek niewykształconych, niedojrzałych i noszą też miano teratoma embryonale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *