Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Krworok wewnętrzny z guzów mięśniakowatych

Niekiedy – u młodych kobiet – krwawienie tego rodzaju może być jednak objawem poronienia wywołanego przez rozwijający się w macicy mięśniak.

Należy podkreślić, że krwawienia miesięczne towarzyszą tylko mięśniakom pod- śluzowym i śródściennym, a powodem większej utraty krwi jest zwiększenie się miesiączkującej powierzchni śluzówki macicy. Ogólne osłabienie, omdlenia, bóle głowy i zawroty, skłonność do skrzepów i zatorów itd. pozostają w związku z nie- > dokrwist ością.

Liczne spostrzeżenia przemawiają za tym, iż przekwitanie u kobiet cierpiących na mięśniaki występuje później niż u kobiet zdrowych (przeciętnie między 50-55 rokiem życia). Odnosi się to nie tylko do kobiet, które znacznie krwawiły, ale w ogóle do wszystkich kobiet cierpiących na mięśniaki.

Opisywano przypadki krwotoku wewnętrznego z guzów mięśniakowatych, a raczej z poszerzonych żył podotrzewnowych i żylaków, rozpiętych na mięśniakowa tej macicy. Czynnikiem usposabiającym do pęknięcia takiej żyły, względnie żylaka, może być uderzenie lub kopnięcie w brzuch, nagły skręt mięśniakowatej macicy, a także przyciśnięcie guza do wzgórka kości krzyżowej, a następnie uszkodzenie ściany naczynia wskutek tarcia. Bóle nie zawsze towarzyszą rozwojowi mięśniaka, ale jeśli wystąpią, wywołane są przez rozciągnięcie lub przemieszczenie bądź to ścian macicy, bądź też tkanek i narządów W jej sąsiedztwie. Towarzyszą także zmianom wtórnym, które zachodzą w samym guzie (obumarcie, zropienie) lub przez niego wywołanym (zrosty, ucisk na pęcherz moczowy i odbytnicę, na nerwy itd.). Zwłaszcza guzy zrośnięte z otoczeniem (myomata ceruicis, myomata intruligamsntaria) mogą wywoływać przykre objawy bólowe – obok ucisku na sąsiednie narządy oraz obok zaburzeń w krążeniu krwi.

Niezależnie od dolegliwości towarzyszących powikłaniom mięśniaka sam guz może być powodem bólów: a) miesiączkowych, b) uciskowych Cna naczynia i nerwy w jego otoczeniu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *