sartorial group
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Krworok wewnętrzny z guzów mięśniakowatych

Niekiedy – u młodych kobiet – krwawienie tego rodzaju może być jednak objawem poronienia wywołanego przez rozwijający się w macicy mięśniak.

Należy podkreślić, że krwawienia miesięczne towarzyszą tylko mięśniakom pod- śluzowym i śródściennym, a powodem większej utraty krwi jest zwiększenie się miesiączkującej powierzchni śluzówki macicy. Ogólne osłabienie, omdlenia, bóle głowy i zawroty, skłonność do skrzepów i zatorów itd. pozostają w związku z nie- > dokrwist ością.

Liczne spostrzeżenia przemawiają za tym, iż przekwitanie u kobiet cierpiących na mięśniaki występuje później niż u kobiet zdrowych (przeciętnie między 50-55 rokiem życia). Odnosi się to nie tylko do kobiet, które znacznie krwawiły, ale w ogóle do wszystkich kobiet cierpiących na mięśniaki.

Opisywano przypadki krwotoku wewnętrznego z guzów mięśniakowatych, a raczej z poszerzonych żył podotrzewnowych i żylaków, rozpiętych na mięśniakowa tej macicy. Czynnikiem usposabiającym do pęknięcia takiej żyły, względnie żylaka, może być uderzenie lub kopnięcie w brzuch, nagły skręt mięśniakowatej macicy, a także przyciśnięcie guza do wzgórka kości krzyżowej, a następnie uszkodzenie ściany naczynia wskutek tarcia. Bóle nie zawsze towarzyszą rozwojowi mięśniaka, ale jeśli wystąpią, wywołane są przez rozciągnięcie lub przemieszczenie bądź to ścian macicy, bądź też tkanek i narządów W jej sąsiedztwie. Towarzyszą także zmianom wtórnym, które zachodzą w samym guzie (obumarcie, zropienie) lub przez niego wywołanym (zrosty, ucisk na pęcherz moczowy i odbytnicę, na nerwy itd.). Zwłaszcza guzy zrośnięte z otoczeniem (myomata ceruicis, myomata intruligamsntaria) mogą wywoływać przykre objawy bólowe – obok ucisku na sąsiednie narządy oraz obok zaburzeń w krążeniu krwi.

Niezależnie od dolegliwości towarzyszących powikłaniom mięśniaka sam guz może być powodem bólów: a) miesiączkowych, b) uciskowych Cna naczynia i nerwy w jego otoczeniu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *