stomatolog wejherowoubytek słuchu www.fundacjageers.org.pl/bezplatne-testy-sluchu/dlaczego-tracimy-sluch
Kalendarz wpisów
Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Krworok wewnętrzny z guzów mięśniakowatych Niekiedy - u młodych kobiet - krwawienie tego rodzaju może być jednak objawem poronienia wywołanego przez rozwijający się […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Leżenie w łóżku w czasie urazu kręgów szyjnych

Leżenie w łóżku, jakkolwiek uciążliwe i czasochłonne, prawie zawsze przynosi poprawę i co ważne, nie grozi żadnymi powikłaniami, od których nie są wolne inne sposoby leczenia. Z reguły już po upływie kilku dni dochodzi do wyraźnego złagodzenia dolegliwości. W wyjątkowych przypadkach, kiedy to chory nie może nieprzerwanie leżeć w łóżku, konieczne jest unieruchomienie odcinka lędźwiowo-krzyżowego przez nałożenie niskiego gorsetu czy prostotrzymacza.

W przypadkach bardzo silnych dolegliwości niekiedy staje się konieczne zastosowanie wyciągu za miednicę, w celu odblokowania zakleszczonego między kręgami fragmentu jądra czy pierścienia włóknistego. Chociaż, zdaniem niektórych autorów, stosowanie wyciągu nie ma jakiejś zdecydowanej przewagi nad zwykłym leżeniem, to jednak wyciąg za miednicę znakomicie „przywiązuje” chorego do łóżka i uniemożliwia niepożądane zmiany pozycji ciała, siadanie czy wręcz opuszczanie łóżka. Równolegle z unieruchomieniem choremu podaje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające (Feldene, Tanderil, Voltaren, Brufen, Metacarbamol, Aspirin itp.). Niekiedy (bardzo silne dolegliwości) konieczne jest ponadtwardówkowe wstrzykiwanie kortykosteroidów.

Po upływie kilku dni, kiedy to dochodzi do złagodzenia dolegliwości, można dołączyć zabiegi fizykoterapeutyczne. Należy jednak przestrzegać, aby konieczne zmiany ułożenia ciała chorego nie zmieniały przyjętego ustawienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa (pacjenta trzeba obracać „w kawałku”).

Zabiegi fizykalne o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i zmniejszającym napięcie mięśni rozpoczyna się od dawek najniższych (opis ogólny).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *