e-schodolazy.com.plhttp://suplementydlasportowcow.pl/trening-obwodowy/
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Promieniowanie gamma

Występowanie objawów „wypadowych“ po wytrzebieniu promieniami Roentgena uzależnione jest również od tego, czy nastąpiło zupełne zniszczenie utkania jajników, czy też tylko wybitne upośledzenie ich jako narządów dokrewnych. Zastosowanie dawki nieco mniejszej niż 35% dawki skórnej sprawia, że objawy wypadowe są znacznie mniej uwydatnione. Dawki 30-40% dawki skórnej nie wpływają również na popęd płciowy (libido) i orgasmus, które zależne są zresztą głównie od psychiki pacjentki.

Napromienianie narządów krwiotwórczych (szpik kostny, śledziona) promieniami Roentgena wpływa szkodliwie na zachowanie się składników krwi, następuje (Cztery pola naświetlania -ryc. schematyczna) bowiem rozpad limfocytów, a zmniejsza się ilość leukocytów i erytrocytów. Z tych względów napromienianie osób wykrwawionych nie jest wskazane. Wspomniane zmiany są przejściowe i ustępują po 5-6 dniach. W każdym jednak razie rentgeno- terapii u osób mających mniej niż 2000 leukocytów w 1 mm sześciennym stosować nie należy.

Przeciwwskazane jest napromienianie kobiet ciężarnych, gdyż promienie X mogą wywrzeć szkodliwy wpływ na rozwijający się w macicy płód. Powstanie wad rozwojowych (zaburzenia wzroku, rozszczepienia podniebienia, zajęcza warga itp.) u płodów matek, leczonych promieniami Roentgena można tłumaczyć w rozmaity sposób. Większość badaczy jest dziś zdania, że powstają one na tle uszkodzenia jaja w dojrzewającym pęcherzyku Graafa kobiet leczonych promieniami X, które zaszły w ciążę dopiero po napromienianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *