revitalum mind plus
Kalendarz wpisów
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

Wady wrodzone kręgosłupa

Wady wrodzone kręgosłupa, dające się wykryć badaniem radiologicznym, do niedawna jeszcze były zbyt często uważane za przyczynę bólów krzyża. Prowadzone w ostatnich czasach szeroko zakrojone badania epidemiologii bólów krzyża obaliły ten pogląd. Obecnie przypuszcza się, że różnorodne wady, zmieniając biomechanikę dolnego odcinka kręgosłupa, mogą doprowadzić do bólów krzyża jedynie w wyniku przyspieszenia zużycia krążka międzykręgowego. Same w sobie wyjątkowo są przyczyną dolegliwości .

Do wad tych zaliczamy głównie: kręgi przejściowe – najczęściej lumbalizacja pierwszego kręgu krzyżowego zwiększająca ramię dźwigni odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a przez to zwiększająca obciążenia i naciski na staw lędźwio- wo-krzyżowy. Co się tyczy sakralizacji 5 kręgu lędźwiowego, to wyjątkowo prowadzi ona do bólów krzyża, chyba że dotyczy jedynie połowy kręgu – np. przerost i upodobnienie się wyrostka poprzecznego, który tworzy staw z kością krzyżową, przez co zaburza oś ruchu kręgu. Podobnie bardzo rzadko przyczyną bólów krzyża jest ukryty rozszczep kręgosłupa {spina bifida occulta).

Zarówno spondyloliza, jak i o wiele groźniejsza spondylolisteza kręgu stanowią rzadką przyczynę bólów krzyża, chyba że mamy do czynienia z wyjątkowo dużego stopnia przesunięciem kręgu, co z kolei daje się wykryć badaniem klinicznym i można łatwo potwierdzić badaniem radiologicznym.

Jedną z przyczyn bólów krzyża, rzadko spotykaną, jest jednostronny przerost łuku z powodu wrodzonego braku wyrostków stawowych. Wydaje się, że jeśli w przypadkach takich leczenie zachowawcze nie przyniesie poprawy, wskazane jest usztywnienie chorej jednostki ruchowej kręgosłupa (Segal i Franchi).

Niewiele osób ma szczęście przejść przez życie bez takich czy innych dolegliwości ze strony krzyża. Nie dziwi to zważywszy, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa z mechanicznego punktu widzenia stanowi najsłabsze ogniwo narządu ruchu, obciążenie mechaniczne i siły działające w tym miejscu są większe niż gdzie indziej, a ponadto dochodzi tu do zmiany kierunku sił przenoszonych wzdłuż osi kręgosłupa. Nic też dziwnego, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa staje się częstym miejscem zmian patologicznych z powodu mikrourazów i przyspieszonego zużycia tkankowego.

W zależności od istniejącej sytuacji biomechanicznej związanej z postawą przy pracy lub w czasie odpoczynku, kręgosłup wykazuje różnorodne odchylenia krzywizn fizjologicznych oraz związane z tym zachwianie równowagi ciała. Odchyleniom tym przeciwstawiają się przede wszystkim mięśnie, w mniejszym stopniu układ więzadłowo-torebkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *