dentysta bydgoszcz
Kalendarz wpisów
Czerwiec 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów. Przeczytaj też:Obrazy kliniczne toksoplazmozy Obrazy kliniczne toksoplazmozy mogą być różne, nietypowe i dlatego jest ona często nie rozpoznawana. W pierwszym okresie zakażenia toksoplazmoza jest […]
    admin - 21 września 2017
  • Psychofizjologia
    Wahania sprawności psychicznej, uzależnione od pór roku, obserwowane były już od dawna podobnie jak w niektórych schorzeniach stwierdza się obniżenie sprawności psychicznej na wiosnę i jesienią. Według sprawozdania Federalnego Ministerstwa Komunikacji (RFN) z lutego 1974 r. na 1 381 000 wypadków drogowych w 1972 roku największa ich. ilość miała miejsce w maju (123 500) i […]
    admin - 13 sierpnia 2017

ZMIANY SPOWODOWANE DŁUGOTRWAŁĄ KORTYKOTERAPIĄ

Ponadto długotrwała kortykoterapia powoduje zmiany zanikowe skóry [10]. Podaje się, że dotyczą one ok. 30% leczonych steroidami, szczególnie często pojawiają się one u kobiet po okresie przekwitania i u osób w podeszłym wieku, często kojarzą się z zanikiem barwnika. Rozstępy skórne są odmianą zmian zanikowych dotyczących szczególnie włókien sprężystych. Podobnie jak w naturalnym zespole Cushinga, długotrwały, jatrogenny hiperkortycyzm w około ‚/a przypadków powoduje zwiększenie wydzielania i zmiany w składzie łoju prowadzące do powstania posteroidowego trądzika. U niektórych osób rozwijają się objawy posteroidowego rumienia lub teleangiektazje, szczególnie po fluorowych pochodnych kortyzonu.

Do częstych powikłań spotykanych jako niepożądane działanie steroidów należą zaburzenia we wzroście włosów. W 20-40% przypadków oochodzi do powstania hirsutyzrau, pojawienia się owłosienia typu płodowego (lanugo) na karku, łysienia czołowego u kobiet i innych zmian. Znaczny wpływ na rodzaj i przebieg niepożądanych objawów ma predyspozycja osobnicza. Należy także wspomnieć, że kortyzon i jego pochodne mogą być paradoksalnie przyczyną – podobnie jak ACTH – [10, 11], reakcji alergicznych, np. pokrzywki lub wysypki plamisto-grud- kowej.

Udowodnienie związku przyczynowego między zespołem objawów skórnych a działaniem steroidów opiera się na obserwacji wpływu odstawienia leku i niekiedy powtórnym podaniu. Cenne mogą być badania histopatologiczne i immunologiczne. W leczeniu oprócz wyłączenia czynnika podstawowego obowiązuje postępowanie objawowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *