Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Aspekt ewolucyjny

Pojęcie rozmnażania różni się od pojęcia seksualności. Pierwsze dotyczy w ogóle procesów związanych z pomnażaniem się żywych organizmów. Drugie ma bardziej ograniczone zastosowanie i oznacza pewną grupę funkcji organizmu, które potrzebne są dla koordynującego działania układu nerwowego, związanego z procesem rozmnażania. Z biologicznego punktu widzenia znaczenie seksualności jest w związku z tym mniejsze niż znaczenie zjawiska rozmnażania się.

W pewnych sytuacjach seksualność i rozmnażanie się organizmów żywych (pozostających na różnych szczeblach rozwoju i organizacji) może podlegać przekształceniom. U niektórych roślin wyższych i zwierząt, rozmnażających się wyłącznie wegetatywnie, seksualność pozostaje wtórnie stłumiona (Hauenschild, 1976). Spotyka się bowiem gatunki (np. niektóre polipy słodkowodne), u których – w zależności od wpływów zewnętrznych – seksualność może się ujawniać lub zanikać, W świetle tych faktów można się zastanawiać, czy brak życia płciowego u wielu niższych organizmów zwierzęcych (np. nicienie, korzenionóżki) jest stanem filogenetycznie pierwotnym czy wtórnym, wynikającym z jego utraty w toku ewolucji. Bywa również tak, że procesy płciowe pierwotnie mogą nie mieć żadnego związku z rozmnażaniem się. Przykładowo u jednokomórkowej słonecznicy Aetinoplirys rozmnażanie się jest zupełnie uniezależnione od procesów płciowych (agamogonia) i następuje poprzez postępujący mitotyczny podział na dwie części (Hauenschild, 1976). U anisogamicznych orzęsek proces płciowy (koniugacja) doprowadza nawet do zmniejszenia się o 50%> liczby osobników. Natomiast u wielokomórkowych zwierząt procesy płciowe związane z zapłodnieniem i mejozą (gamogonia) zawsze łączą się z rozmnażaniem się wiodącym do pomnożenia się liczby osobników. Należy przy tym pamiętać, że pewne procesy związane z rozmnażaniem się – nawet u organizmów znajdujących się na najwyższym szczeblu rozwoju – odbywają się bez bezpośred-r niego udziału układu nerwowego (np. u ludzi dojrzewanie komórek płciowych, wniknięcie plemnika do jaja, podział zapłodnionego jaja i jego ni- dacja w błonie śluzowej macicy) uzależnione są one od wielu skomplikowanych mechanizmów, przede wszystkim o charakterze chemicznym. Nawet więc u człowieka, którego seksualność jest silnie rozwinięta w związku ze znacznym stopniem zróżnicowania i skomplikowania układu nerwowego, nie reguluje ona całkowicie procesów związanych z rozmnażaniem się. Procesy te uwarunkowane są między innymi mechanizmami chemicznymi, które są podobne u wszystkich organizmów żywych, niezależnie od tego, jaką rolę odgrywa u nich seksualność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *