Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

BUDOWA CHEMICZNA I BIOGENEZA AMIN KATECHOLOWYCH

Aminy katecholowe są pochodnymi p-fenyloetyloaminy, przy czym rodnik fenylowy jest zawsze podstawiony dwiema grupami hydroksylowymi w pozycji 3 i 4, tworząc w ten sposób układ katecholu (ryc. 1). Cząsteczki noradrenaliny i adrenaliny, w przeciwieństwie do dopaminy, zawierają dodatkową grupę hydroksylową o charakterze alkoholowym przy atomie węgla (ł łańcucha bocznego. Dzięki temu ten atom węgla jest asymetryczny, a noradrenalina i adrenalina tworzą optycznie czynne izomery.

Naturalne izomery noradrenaliny i adrenaliny, należące do szeregu DM. są wielokrotnie bardziej aktywne biologicznie niż izomery szeregu L(+) lub nieaktywna optycznie dopamina. To stereospecyficzne uwarunkowanie aktywności biologicznej amin katecholowych jest ściśle związane z molekularną budową obwodowej synapsy współczulnej.

Oprócz biogennych amin katecholowych istotną rolę w dalszych rozważaniach będzie odgrywała syntetyczna amina katecholowa – izoprena- lina (Izoproterenol). Izoprenalina jest N-alkilową pochodną noradrenaliny, podobnie jak adrenalina, jednak w cząsteczce izoprenaliny rodnikiem alkilowym jest rozgałęziony rodnik izopropylowy, a nie mały rodnik metylowy adrenaliny (ryc. 1]. Dlatego grupa aminowa izoprenaliny ma znacznie słabszy charakter polarny niż grupa aminowa adrenaliny, a tym .bardziej noradrenaliny. W związku z tą osobliwością struktury chemicznej izopre- nalina silniej pobudza receptory adrenergicznc w sercu i w oskrzelach (receptory (i-adrenergicznej, aniżeli czynią to naturalne aminy katecholowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *