Kalendarz wpisów
Maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Cullen i inni

Środki takie, jak chloralhydrat, przetwory bromowe, luminal, oddają nieocenione usługi w leczeniu tężca. Środkiem z wyboru jest paraldehyd, który w tym wypadku jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej czynnych leków podaje się go doodbytniczo w ilości 8 do 4-0 ml, powtarzając podawanie co 4 godziny. Chloralhydrat można podawać w ilości 1 do 3 g na dobę doodbytniczo lub doustnie. Również antybiotyki takie, jak penicylina i aureomycyna (tę ostatnią najlepiej w postaci wstrzykiwań), należy stosować w leczeniu tężca. Antybiotyki te działają bakteriostatycznie na sam zarazek, chociaż nie unie- czynniają toksyn. Poza tym w wypadkach mieszanego zakażenia niszczą zarazki inne, które — odbierając tlen zarazkom tężca — są czynnikiem sprzyjającym.

Ostatnio Cullen i inni zalecają podawanie czystych i dobrych przetworów kurary (cuiara), które powodują szybkie zwolnienie napięcia mięśni i ogólne znaczne uspokojenie. skarżą się na ból głowy, a u mniejszych wnioskujemy o tym z ich wyglądu i niespokojnego zachowania się. Każdy ruch, bodziec słuchowy czy inny wzmaga ten ból i zmusza chorego do odosobnienia się. Dziecko wtedy nie znosi nawet matki, tak pożądanej w innych stanach chorobowych. Bólom głowy często towarzyszą zawroty głowy, zwłaszcza w chwili zmiany położenia dziecka. Do bólów głowy dołączają się mdłości i wymioty jako skutek podrażnienia odruchowego czy bezpośredniego nerwu błędnego i jego jąder na dnie IV komory. W y- mioty są w znacznym stopniu niezależne od jedzenia i występują bez mdłości. Nade wszystko jednak zwraca uwagę w tych razach brak uczucia ulgi odczuwanej zwykle po wymiotach spowodowanych zaburzeniami w przewodzie pokarmowym. Sztywność karku, spowodowana odruchowym napięciem mięśni karku w wyniku podraż-nienia korzonków rdzeniowych, wyraża się początkowo unikaniem ruchów głową. Później stwierdzamy ją w czasie próby biernego zgięcia głowy ku przodowi. Zgięcie to napotyka na opór i jest bolesne. W miarę wzrastania sztywności coraz wyraźniej zaznacza się zarzucanie głowy ku tyłowi, co w połączeniu ze wzmożeniem napięcia w mięśniach długich, prostujących tułów, daje ułożenie ciała określane mianem opisthotonus. Dziecko w tym stanie przybiera najchętniej taką pozycję, która jest dla niego najmniej dokuczliwa i układa się na boku z zarzuconą ku tyłowi głową, z rękami zgiętymi w stawach łokciowych i przyłożonymi do klatki piersiowej, z kończynami przykurczonymi w stawach biodrowych i kolanowych. Brzuch jest wciągnięty, łódko- waty. Na ogół im dziecko jest młodsze, tym rzadziej przybiera to ułożenie, a leży przez cały czas choroby raczej na plecach, z podkurczonymi kończynami we wszystkich stawach (ułożenie żaby). Wszelkie próby zmiany ułożenia jednego czy drugiego wywołują u dziecka żywe objawy niezadowolenia, wyrażającego się mniej lub więcej głośnym protestem i uporczywym powracaniem do pierwotnej pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *