Dolegliwości pęcherzowe

Skargi na dolegliwości pęcherzowe są bezwzględnym wskazaniem do zbadania moczu. Jeśli mocz jest czysty, a badanie ginekologiczne nie wykaże żadnych nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych kobiety, zaleca się wykonanie wziernikowania pęcherza, gdyż miejscowe jego schorzenia nie zawsze powodują zmętnienie moczu i pojawienie się w jego osadzie składników patologicznych. Dopiero w razie ujemnego wyniku wziernikowania pęcherza należy wziąć pod uwagę możliwość istnienia stanu szczególnej wrażliwości śluzówki lub mięśniówki pęcherza u osób nerwowych pod wpływem wzruszenia, zimna itd. Parcie na mocz może też czasem występować jako zjawisko odruchowe w przebiegu zapalenia wyrostka robaczkowego i schorzeń nerek.

Częste oddawanie dużych ilości moczu (polyuńa) zdarza się w okresie połogu,, poza tym może występować w cukrzycy i moczówce prostej. W przeciwieństwie do częstego oddawania moczu bezmocz (anuńa) lub oddawanie niewielkiej jego ilości (oliguria) zdarzają się przejściowo po silnych potach lub wstrzymywaniu się od picia. Objaw ten jest jednak znamienny dla rzucawki porodowej, zapalenia nerek, uremii i dlatego może budzić pewien niepokój.

Utrudnione i bolesne oddawanie moczu (ischuria) jest objawem nie tak częstym. Przyczyną jego może być albo osłabienie mięśniówki pęcherza, który kurczy się niesprawnie, albo przeszkoda uniemożliwiająca odpływ moczu na zewnątrz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>