Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Endokrynna funkcja jajnika i jej regulacja

Produkcja hormonów sterydowych jajnika – progesteronu, estrogenów i androgenów – ma charakter cykliczny. Stosunek wydzielanych hormonów zmienia się w sposób swoisty w ciągu cyklu menstruacyjnego. Wahania poziomu hormonów sterydowych w żeńskim cyklu menstruacyjnym ilustruje rycina 9.

Biosynteza hormonów sterydowych aż do wytworzenia Ci9-sterydów przebiega podobnie jak w innych narządach wydzielających sterydy. Aromatyzacja sterydów Ci9 na estrogeny została przedstawiona na rycinie 10.

Z eksperymentów in vitro wynika, że w rosnącym mieszku jajowym, jest w warstwie ziarnistej (stratum granulosum) preferowana droga A4 – przez progesteron, androstenion i testosteron. W komórkach osłonki wewnętrznej przebiega droga A5 – przez pregnenolon, dehydrbepian- drosteron i androstendion. Ta ostatnia jest również charakterystyczna dla niektórych typów jajników policy stycznych. Jednakże jakkolwiek pow- szechnie przyjmuje się – w wyniku badań in vitro (Besch, Buttram, 1972) – że biosynteza sterydów w mieszkach jajnika prowadzi do powstania estrogenów, w ciałku żółtym – progesteronu i estrogenów, a w zrębie (stroma ovarii) – androgenów, to jednak w żywym organizmie nie sposób ściśle oddzielić tych procesów.

W pierwszej fazie cyklu, pod wpływem współdziałania FSH i LH, wydzielana jest stale wzrastająca ilość estrogenów, pochodzących z pęcherzyka Graafa. Estrogeny dzięki dodatniemu sprzężeniu zwrotnemu wywołują gwałtowne podniesienie się poziomu LH a w konsekwencji następną owulację, utworzenie ciałka żółtego i progesteronu,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *