Hipowitamionoza

Kobieta wydaje się bardziej uprzywilejowana mając lepiej rozwiniętą tkankę tłuszczową, która ułatwia magazynowanie większych zapasów witaminowych i zużytkowanie ich w czasach przejściowego niedoboru. Jest w związku z tym także odporniejsza nie tylko na zakażenia, lecz i na inne choroby. W okresach ciąży, porodu i karmienia zapotrzebowanie witamin w ustroju kobiecym jest natomiast -jak to już wielokrotnie podkreślano – szczególnie duże i wszelkie niedobory witaminowe przejawiać się mogą szczególnie łatwo w tych właśnie stanach fizjologicznych, jeśli doprowadzanie witamin do ustroju natrafi na przeszkody.

Jajniki są gruczołami niezwykle czułymi na niedobór witamin, toteż ich zaburzenia czynnościowe mogą często pozostawać w związku z hipowitaminozą. Szczególnie ważne dla kobieaych narządów rodnych i prawidłowych ich czynności w późniejszym czasie jest odpowiednie zaopatrywanie żeńskiego ustroju w zespól witamin w okresie dzieciństwa, a zwłaszcza podczas pokwitania, gdyż po ukończeniu procesów rozwojowych skutki niedomogi czynnościowej jajników i niedorozwoju części rodnych są bardzo trudne do usunięcia.

O ile wyniki terapeutyczne odnoszące się do leczenia pewnych schorzeń i przypadłości ginekologicznych wyłącznie podawaniem przetworów witaminowych budzą wciąż jeszcze zastrzeżenia, o tyle powszechnie przyjmuje się, że zapobiegawcze stosowanie preparatów tego typu jest rzeczą wielce wskazaną, a nawet niekiedy konieczną w okresie pokwitania, w czasie ciąży i karmienia celem niedopuszczenia do zaburzeń czynnościowych i rozwojowych w obrębie narządów rodnych, do których ujawnienia niedobór witaminowy może się bezsprzecznie przyczynić.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>