Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Leczenie w okresie ostrym jałowej martwicy

Leczenie w okresie ostrym polega na odciążeniu guza piętowego przez okresowe podwyższenie obcasa i zastosowanie wkładki z mikrogumy amortyzującej wstrząsy, ograniczenie chodzenia, zakaz skoków itp.

Jałowa martwica nasad trzonów kręgów (choroba Scheuermana, młodzieńcza kifoza, osteochondronecrosis juvenilis dorsi, kyphosis). Choroba rozwija się w obrę bie nasad trzonów środkowego i dolnego odcinka piersiowego kręgosłupa, rzadziej w odcinku piersiowo-Iędźwiowym. Działanie nacisku na podatną tkankę kostną powoduje klinowate zniekształcenie kręgów i kifotyczne wygięcie kręgosłupa.

Zniekształcenie rozwija się w okresie dojrzewania. Stopniowo narasta nadmierne tylne wygięcie części piersiowej kręgosłupa (plecy okrągłe) i pochylenie głowy do przodu. Pierwsze objawy – to szybkie męczenie się i wyczerpywanie po dłuższym przebywaniu w pozycji stojącej, później mogą dołączyć się dolegliwości bólowe.

Proces trwa około 2 lat. W nasilonych przypadkach może dołączyć się ograniczenie ruchomości klatki piersiowej.

Na radiogramie płytki graniczne objętych procesem trzonów są cienkie, silnie wysycone, o nieregularnych zarysach, czasami pofragmentowane. Trzony mogą być odwapnione, językowato wydłużone i w odcinkach przednich spłaszczone. Jądra miażdżyste mogą uwypuklać się w kierunku trzonów tworząc guzki Schmorla.

W różnicowaniu należy brać pod uwagę gruźlicę i choroby układowe (z grupy chondrodysplazji). Rozstrzyga obraz kliniczny, wywiady i badania laboratoryjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *