Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

METABOLICZNE DZIAŁANIE LBA

Ponad 90% ustrojowych kwasów tłuszczowych jest zmagazynowanych w komórkach tkanki tłuszczowej w postaci triglicerydów. Przemiana tri – glicerydów w lipocytach i w innych komórkach podlega wielostronnej regulacji hormonalnej leki także mogą wpływać na biosyntezą triglicerydów lub na uwalnianie z nich wolnych kwasów tłuszczowych [FFAl.

Jednym z procesów regulacyjnych jest uczynnianie lipolizy przez aminy katecholowe. Mechanizm tej reakcji jest typowy dla pobudzenia (}-adre- ncrgicznego: uczynnienie cyklazy adenylowej, nagromadzenie cAMP, który uczynnia kinazą proteinową odpowiedzialną za przemianą nieczynnej

Ryc- 12. Wpływ LBA na lipolizę. FFA – wolne kwasy tłuszczowe, FGEj – pro- staglandyna Ei, FE>P – fruktozoclifosforan. postaci lipazy tiiglicerydowej w postać czynną, a ta ostatnia katalizuje lipolizę. Powstające FFA i glicerol przechodzą przez błoną komórkową do płynów pozakomórkowych i krwi. Jeśli w komórce znajduje się glikogen lub istnieje możliwość dostępu glukozy, to cAMP aktywuje wytwarzanie difosforanu fruktozy. Ten ostatni dwuester, podobnie jak cAMP, uczynnia lipazą triglicerydową (ryc. 12).

LBA w małych stężeniach swoiście hamują lipolityczne działanie amin katecholowych, natomiast nie hamują indukowanego przez adrenalinę wbudowywania nieorganicznych fosforanów do fosfolipidów komórkowych [945], Niektórzy autorzy oceniają receptory adrenergiczne, pośredniczące w tym procesie metabolicznym, jako receptory ßj [530], inni jako receptory ß2 [470].

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *