Niepłodność

Do niepłodności prowadzić mogą również, jak już wspominano, następstwa przebytych zapaleń otrzewnej w okolicy jajników, a więc zrosty osłaniające gruczoły płciowe, zamykające ujście brzuszne jajowodu i prowadzące do jego zwężenia lub załamania, oraz przemieszczające i pociągające macicę w położenie, w którym rozwój i zagnieżdżenie się jaja płodowego jest utrudnione lub niemożliwe. Jest rzeczą obojętną, co było punktem wyjścia zapalenia otrzewnej, gdyż zarówno sprawy zapalne jajowodów, jak i omacicza, ślepej kiszki, jelita ślepego i esicy mogą prowadzić do zmian anatomicznych w obrębie jamy otrzewnowej, które stają się powodem niepłodności. Spośród ogólnych zapaleń otrzewnej pewne znaczenie dla zagadnienia niepłodności kobiecej ma zapalenie wywołane przez pneumokoki, ze względu na częste jego występowanie, zwłaszcza u dziewczynek poniżej lat dziesięciu, oraz gruźlicze zapalenie otrzewnej.

Schorzenia przymacicza mają dla niepłodności również pewne znaczenie, ale raczej jako pośrednie jej przyczyny, ze względu na towarzyszące im powikłania (np. zapalenie otrzewnej) lub ich następstwa. Na szczególną uwagę zasługuje zanik przewlekły przymacicza (atrophia parametrii chronica)i gdyż w tych przypadkach do zespolenia się jaja i plemnika nie dopuszcza proces zwyrodnieniowy, obejmujący poza tkanką łączną także utkanie jajników.

Obok przeszkód natury anatomicznej, które nie dopuszczają do zapłodnienia, istnieją przeszkody natury psychoseksualnej, uwzględniane dziś w znacznie większej mierze niż dawniej, a polegające na zaburzeniach prawidłowego aktu płciowego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>