Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Objawy odchyleń w różnicowaniu płciowym

Regresja przewodu Mullera nie jest więc zależna od androgenów, podobnie jak różnicowanie się gonad i prawdopodobnie także zstąpienie jąder. Jednakże androgeny są niezbędne dla płciowego różnicowania w kierunku męskiego fenotypu. Ponieważ morfologiczne zróżnicowanie jest rezultatem działania co najmniej dwu induktorów – androgenów i czynnika antymullerowskiego – istnieją możliwości powstania nie tylko fenotypu męskiego i żeńskiego. Przy nieprawidłowym wydzielaniu któregoś z tych dwu czynników istnieje także możliwość powstania jednostek interseksualnych. W przypadku działania obu czynników następuje rozwój osobnika męskiego. Jeśli oba czynniki nie działają – płód, bez względu na początkową płeć genetyczną, rozwija się w kierunku żeńskim. W przypadku, gdy działają jedynie androgeny, a nie działa regresyjny dla przewodów Mullera czynnik X – wytwarza się macica, natomiast zewnętrzne narządy są mniej lub bardziej zwirylizowane.

Objawy takie występują w andrenogenitalnym zespole u osobników żeńskich lub w przypadkach hermafrodytyzmu osobników genetycznie męskich o podwójnych wewnętrznych narządach płciowych, to jest posiadających macicę i nasieniowód. Zespół ten nazywany jest zespołem przetrwałego przewodu Mullera. Jeżeli natomiast działa czynnik regre- syjny, a nie działają androgeny, kształtuje się fenotyp żeński, ale pozbawiony macicy, jak na przykład w zespole feminizujących jąder.

Objawy odchyleń w różnicowaniu płciowym powstające na skutek zakłóceń w układzie hormonalnym są jednak znacznie bardziej złożone. Związane to jest przede wszystkim ze stadium rozwoju i stopniem zaburzenia oraz z faktem istnienia co najmniej dwu działających andro- genów. Obok testosteronu działa bowiem także dwuhydrotestosteron, a wrażliwość różnych struktur uwarunkowanych działaniem androge- nów na oba te czynniki jest różna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *