Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

ODCZYNY FOTOALERGICZNE – ROZWINIĘCIE

Czynniki wywołujące. Dotychczas mechanizm fotoalergiczny udowodniono jedynie w odniesieniu do działania niektórych substancji zwiększających wrażliwość na światło. Są to przede wszystkim związki działające poprzez zewnętrzny kontakt ze skórą, w tym najczęściej chlorowcopochodne salicylaniłidu [11] oraz różne pochodne fenolowe [1] i karbanili- dowe stosowane jako antyseptyki w kosmetykach bądź jako zewnętrzne środki przeciwgrzybicze [3], ponadto sulfonamidy i pochodne kwasu benzoesowego [9], W kosmetykach, w preparatach osłaniających przed wpływem światła, występują ponadto działające fotoałergicznie substancje zapachowe: 6-metylokumaryna i piżmo ambratowe [8, 17].

Zmiany typu fotoałergicznego mogą powstawać również w wyniku ogólnego działania zarówno sulfonamidów, jak i pochodnych fenotiazyny i tiazydowych [9], Możliwość występowania zmian chorobowych po doustnym lub pozajelitowym podaniu związku alergizującego odróżnia dodatkowo tę postać wyprysku od zwykłego wyprysku kontaktowego.

Objawy kliniczne. Obejmują one zmiany o charakterze ostrym i przewlekłym.

Zmiany o charakterze ostrym. Zmiany skórne w typowym wyprysku fotoalergicznym rozpoczynają się w 24-48 h od chwili ekspozycji na promienie nadfioletowe i polegają na występowaniu świądu i typowych ostrych objawów wypryskowych.

Wykwity zlokalizowane są głównie na odsłoniętych częściach ciała, czasami obserwuje się jednak osutki o podobnym charakterze również w miejscach pierwotnie nie narażonych na działanie światła (tułów, uda, ramiona).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *