Oznaczanie granic terytorium

Zwierzętami makrosmotycznymi nazywamy takie, których orientacja w otoczeniu opiera się głównie na węchu lub po prostu zwierzęta o silnie rozwiniętym zmyśle węchu, natomiast zwierzętami mikrosmotycznymi nazywamy gatunki o słabo rozwiniętym węchu.

Seksuologia biologiczna kamy się u niektórych gatunków małp. Na granicy terytorium zajętego przez stado małp, usadawiają się dorosłe samce zwrócone plecami w kierunku stada. Samce te prezentują na zewnątrz swoje częściowo zerego- wane fallusy. Fałlusy takie są widoczne na znaczną odległość i stanowią dla przechodzących obok współplemieńców informację o granicach terytorium. Zachowanie takie nosi nazwę zachowania strażniczego (sentinel behavior).

Terytorium jest zawsze bronione przed innymi przedstawicielami tego samego gatunku, W pewnych przypadkach, gdy osobnikiem broniącym terytorium jest samiec, może on go bronić nie tylko przed innymi samcami, ale także przed samicami swojego gatunku.

Objęcie w posiadanie terytorium łączy się z reguły z koniecznością stoczenia szeregu walk z innymi współplemieńcami, w wyniku których najsilniejsze osobniki zyskują najlepsze terytoria, a osobniki najsłabsze mogą w ogóle nie posiadać terytoriów. Zjawisko to jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy posiadanie terytorium jest niezbędne dla procesu rozrodu, ponieważ osobniki pozbawione terytoriów zostają automatycznie z niego wyeliminowane. Jest to jedna z dróg działania doboru naturalnego.

Czasami w obrębie większych skupisk zwierząt mogą występować niewielkie terytoria indywidualne, na przykład kolonie mew, głuptaków itp.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>