https://osrodekreset.pl/leczenie-uzaleznien-od-narkotykow/
Kalendarz wpisów
Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Oznaczanie granic terytorium

Zwierzętami makrosmotycznymi nazywamy takie, których orientacja w otoczeniu opiera się głównie na węchu lub po prostu zwierzęta o silnie rozwiniętym zmyśle węchu, natomiast zwierzętami mikrosmotycznymi nazywamy gatunki o słabo rozwiniętym węchu.

Seksuologia biologiczna kamy się u niektórych gatunków małp. Na granicy terytorium zajętego przez stado małp, usadawiają się dorosłe samce zwrócone plecami w kierunku stada. Samce te prezentują na zewnątrz swoje częściowo zerego- wane fallusy. Fałlusy takie są widoczne na znaczną odległość i stanowią dla przechodzących obok współplemieńców informację o granicach terytorium. Zachowanie takie nosi nazwę zachowania strażniczego (sentinel behavior).

Terytorium jest zawsze bronione przed innymi przedstawicielami tego samego gatunku, W pewnych przypadkach, gdy osobnikiem broniącym terytorium jest samiec, może on go bronić nie tylko przed innymi samcami, ale także przed samicami swojego gatunku.

Objęcie w posiadanie terytorium łączy się z reguły z koniecznością stoczenia szeregu walk z innymi współplemieńcami, w wyniku których najsilniejsze osobniki zyskują najlepsze terytoria, a osobniki najsłabsze mogą w ogóle nie posiadać terytoriów. Zjawisko to jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy posiadanie terytorium jest niezbędne dla procesu rozrodu, ponieważ osobniki pozbawione terytoriów zostają automatycznie z niego wyeliminowane. Jest to jedna z dróg działania doboru naturalnego.

Czasami w obrębie większych skupisk zwierząt mogą występować niewielkie terytoria indywidualne, na przykład kolonie mew, głuptaków itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *