Kalendarz wpisów
Maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

PŁEĆ A CHROMOSOMY PŁCIOWE

Płeć uwarunkowana jest przez parę chromosomów płciowych, które określają cechy płciowe osobnika, zawierając przy tym geny decydujące o indywidualnych różnicach. Płeć człowieka zostaje na ogół zdeterminowana w momencie zapłodnienia jeśli zapłodnienia dokonał plemnik zawierający chromosom X, powstaje zygota potencjalnie żeńska, jeśli – Y, to męska, ale dopiero procesy różnicujące, które zachodzą podczas rozwoju zarodka płodu i po urodzeniu, realizują tę pierwotną determinację, dzięki czemu powstają konkretne różnice płciowe. Geny i chromosomy występujące w danym organizmie mogą więc nie odgrywać decydującej roli w ustalaniu losu pici fenotypowej. Tkanki genetycznie zdeterminowane, na przykład jako żeńskie, mogą różnicować się w kierunku męskim pod wpływem działania hormonów męskich. Geny należy bowiem uznawać za ciała różnicujące płciowo pierwszego stopnia, natomiast jako ciała różnicujące drugiego stopnia określamy gonady zaczątkowe, które w przypadku zygoty żeńskiej przekształcają się w jajniki, w przypadku zaś zygoty męskiej powstają z nich jądra, z czym ściśle wiąże się rozwój narządów płciowych. Do rozwoju dalszych cech płciowych konieczne są ciała różnicujące trzeciego stopnia, którymi są właśnie hormony. Działanie genów w ujęciu biochemicznym określono jako kierowanie metabolizmem ustrojowym, czyli łańcuchem wzajemnie powiązanych reakcji biochemicznych, w którym działanie poszczególnych ogniw uwarunkowane jest przez odpowiednie geny. Działanie to jest jednak możliwe dopiero przy udziale układu neurohormonalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *