Program tych studiów zawierający szeroką wiedzę o motoryczności ludzkiej był szczególnie przydatny w edukacji specjalistów, którzy właśnie ruchem i ćwiczeniami fizycznymi zamierzali leczyć, usprawniać i kompensować u pacjentów utracone funkcje motoryczne.
Wyniki usprawniania chorych z zespołem bólów krzyża skojarzoną metodą ćwiczeń czynnych z oporem z elementami metody Brunkow
Bóle krzyża, ze względów leczniczych, stanowią 2nany społeczny problem. W Stołecznym Zespole Rehabilitacji w Konstancinie w latach sześćdziesiątych wypracowano dynamiczną metodę kinezyterapii w zespole bólów krzyża, opierającą się głównie na ćwiczeniach oporowych zespołów mięśniowych ważnych w leczeniu tej jednostki chorobowej. Metoda ta, aczkolwiek dająca dobre efekty lecznicze, budziła w środowisku fachowym kontrowersje. Autorzy prezentowanego doniesienia połączyli zabiegi uprzednio stosowane w STOCER z elementami stosunkowo mało popularnej w naszym kraju metody Brunkow.
Opracowanie zawiera wyniki usprawniania tą skojarzoną metodą. Eksperymentowi poddano 30 mężczyzn w wieku 18-50 lat, bez przeciwwskazań internistycznych do podejmowania wysiłku o dużej intensywności, Badania przeprowadzano przed rozpoczęciem i po zakończeniu usprawniania (czas trwania około 6 tygodni). Oceniano funkcję lokomocji, siłę mięśniową wybranych zespołów dynamiczznych oraz przeprowadzano proste testy kliniczne.
Leave a reply