Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Promieniowanie gamma

Występowanie objawów „wypadowych“ po wytrzebieniu promieniami Roentgena uzależnione jest również od tego, czy nastąpiło zupełne zniszczenie utkania jajników, czy też tylko wybitne upośledzenie ich jako narządów dokrewnych. Zastosowanie dawki nieco mniejszej niż 35% dawki skórnej sprawia, że objawy wypadowe są znacznie mniej uwydatnione. Dawki 30-40% dawki skórnej nie wpływają również na popęd płciowy (libido) i orgasmus, które zależne są zresztą głównie od psychiki pacjentki.

Napromienianie narządów krwiotwórczych (szpik kostny, śledziona) promieniami Roentgena wpływa szkodliwie na zachowanie się składników krwi, następuje (Cztery pola naświetlania -ryc. schematyczna) bowiem rozpad limfocytów, a zmniejsza się ilość leukocytów i erytrocytów. Z tych względów napromienianie osób wykrwawionych nie jest wskazane. Wspomniane zmiany są przejściowe i ustępują po 5-6 dniach. W każdym jednak razie rentgeno- terapii u osób mających mniej niż 2000 leukocytów w 1 mm sześciennym stosować nie należy.

Przeciwwskazane jest napromienianie kobiet ciężarnych, gdyż promienie X mogą wywrzeć szkodliwy wpływ na rozwijający się w macicy płód. Powstanie wad rozwojowych (zaburzenia wzroku, rozszczepienia podniebienia, zajęcza warga itp.) u płodów matek, leczonych promieniami Roentgena można tłumaczyć w rozmaity sposób. Większość badaczy jest dziś zdania, że powstają one na tle uszkodzenia jaja w dojrzewającym pęcherzyku Graafa kobiet leczonych promieniami X, które zaszły w ciążę dopiero po napromienianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *