Kalendarz wpisów
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Siatkówczak zarodkowy

Siatkówczak zarodkowy (ietinoblastoma) rozwija się na tylnej części siatkówki. Występuje u małych dzieci przed 3 rokiem życia, czasem już u noworodków, często rodzinnie. W 1U części przypadków nowotworem dotknięte są oba oczy. Guz rozprzestrzenia się w gałce ocznej, powodując jej wytrzeszcz. Może on przebić rogówkę i rozwija się wtedy na zewnątrz gałki. Może również szerzyć się wzdłuż nerwu wzrokowego do jamy czaszkowej. Daje odległe przerzuty do kości i węzłów chłonnych. Początkowo, kiedy guz ogranicza się jedynie do siatkówki, objawy kliniczne są nikłe. Chorobę wykrywa się często przypadkowo, stwierdzając ślepotę jednego oka. Gdy nowotwór zajmuje już ciałko szkliste, złotawy połysk źrenicy, tzw. kocie oko, pozwala ustalić rozpoznanie. W tym okresie rozwoju guza mogą wystąpić objawy jaskry.

Leczenie polega na wyłuszczeniu gałki ocznej. W przypadku guza obu oczu wyłuszcza się gałkę bardziej zajętą procesem nowotworowym, a napromienia oko pozostałe. Jeżeli nowotwór rozprzestrzenił się poza gałkę, należy wykonać wypatroszenie oczodołu wraz z późniejszym napromienianiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *