Jako objawy zatrucia, wynikające z wchłonięcia kwasu borowego przez skórę lub błonę śluzową, występują: biegunka i wymioty, a nawet wymioty krwawe i stolce z krwią, wysypka pokrywająca całe ciało oraz niewydolność krążenia obwodowego. W przypadkach śmiertelnych sekcja zwłok wykazywała zmiany w miąższu nerek, centralną martwicę wątroby i krwotoczne zapalenie jelit [22, 31].
Przez skórę noworodka przenika równie łatwo kwas salicylowy, wywołując objawy takie, jak po podaniu doustnym – tzn. zaburzenia w przemianie węglowodanów i mechanizmach krzepnięcia krwi [5, li]. Noworodki mają ograniczoną zdolność do wytwarzania protrombiny, w wyniku czego są one szczególnie wrażliwe na leki wywołujące hipo- protrombinemię. Do tych leków, poza salicylanami, należą pochodne kumaryny [10].
Łatwe wchłanianie heksachlorofenu przez skórę noworodka może spowodować, po przedostaniu się tego związku do ośrodkowego układu nerwowego, trwałe uszkodzenie mózgu obserwowano także u noworodków uszkodzenie wątroby i szpiku oraz zaburzenia biochemiczne [1,9, 24, 28, 29],
Zaobserwowano, że antybiotyki (aerozole zawierające neomycynę, ba- ćytracynę, polimiksynę B i kolistynę) stosowane zewnętrznie u oparzonych dzieci, wywołują u nich głuchotę, tężyczkę i zaburzenia metaboliczne [3]. Autorzy zwracają uwagę na niebezpieczeństwo leczenia oparzeń u małych dzieci zewnętrznie stosowanymi antybiotykami o działaniu oto- toksycznym i nefrotoksycznym, gdyż mogą one wywoływać objawy uogólnione. jodofory (związki jodu, z których najbardziej znany jest w Polsce preparat Betadine), stosowane jako miejscowe środki przeciwbakteryjne, powodują u noworodków ogólne objawy toksyczne, a zwłaszcza kwasicę metaboliczną, neutropenię i hipotyroidyzm w wyniku wchłonięcia jodu przez skórę [29].
Leave a reply