Kalendarz wpisów
Grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

SKÓRA NOWORODKA

Jako objawy zatrucia, wynikające z wchłonięcia kwasu borowego przez skórę lub błonę śluzową, występują: biegunka i wymioty, a nawet wymioty krwawe i stolce z krwią, wysypka pokrywająca całe ciało oraz niewydolność krążenia obwodowego. W przypadkach śmiertelnych sekcja zwłok wykazywała zmiany w miąższu nerek, centralną martwicę wątroby i krwotoczne zapalenie jelit [22, 31].

Przez skórę noworodka przenika równie łatwo kwas salicylowy, wywołując objawy takie, jak po podaniu doustnym – tzn. zaburzenia w przemianie węglowodanów i mechanizmach krzepnięcia krwi [5, li]. Noworodki mają ograniczoną zdolność do wytwarzania protrombiny, w wyniku czego są one szczególnie wrażliwe na leki wywołujące hipo- protrombinemię. Do tych leków, poza salicylanami, należą pochodne kumaryny [10].

Łatwe wchłanianie heksachlorofenu przez skórę noworodka może spowodować, po przedostaniu się tego związku do ośrodkowego układu nerwowego, trwałe uszkodzenie mózgu obserwowano także u noworodków uszkodzenie wątroby i szpiku oraz zaburzenia biochemiczne [1,9, 24, 28, 29],

Zaobserwowano, że antybiotyki (aerozole zawierające neomycynę, ba- ćytracynę, polimiksynę B i kolistynę) stosowane zewnętrznie u oparzonych dzieci, wywołują u nich głuchotę, tężyczkę i zaburzenia metaboliczne [3]. Autorzy zwracają uwagę na niebezpieczeństwo leczenia oparzeń u małych dzieci zewnętrznie stosowanymi antybiotykami o działaniu oto- toksycznym i nefrotoksycznym, gdyż mogą one wywoływać objawy uogólnione. jodofory (związki jodu, z których najbardziej znany jest w Polsce preparat Betadine), stosowane jako miejscowe środki przeciwbakteryjne, powodują u noworodków ogólne objawy toksyczne, a zwłaszcza kwasicę metaboliczną, neutropenię i hipotyroidyzm w wyniku wchłonięcia jodu przez skórę [29].

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *