SPERMIOGENEZA

Przednia ściana jamy brzusznej, wraz z wszystkimi swoimi warstwami, tworzy kieszonkę (moszna), do której przedostaje się jądro lewe i osobno prawe. Jądro lewe zwykle zstępuje szybciej niż prawe. Wnętrostwo polega na zatrzymaniu się zstępującego jądra w jamie brzusznej lub w kanale pachwinowym. Może to doprowadzić do zaburzeń czynności jądra, a zwłaszcza do zaburzeń spermiogenezy.

Spermiogeneza. Spermiogeneza jest to wytwarzanie i dojrzewanie plemników. Plemniki zostają wytwarzane w cewkach nasiennych krętych w jądrze. Najbliżej błony podstawowej cewki krętej znajdują się komórki najmłodsze, spermatogonie (spermiogonie, pierwotne komórki nasienne), które stanowią macierzyste komórki dla plemników. Zawierają one diploidalny zespół chromosomów, których liczba u człowieka wynosi 46. Spermatogonie wskutek podziału mitotycznego przekształcają się w spermatocyty I rzędu (spermiocyty), a te z kolei dzieląc się doprowadzają do powstania spermatocytów II rzędu (prespermidy, presperma- tydy), Prespermidy dzieląc się (mejoza) dają początek spermatydom (spermidy), posiadającym haploidalne jądra, zawierające po 23 chromosomy. Spermatydy nie ulegają już dalszym podziałom, lecz dojrzewając przekształcają się w plemniki (spermie). Na przekroju cewki nasiennej krętej komórki najmłodsze znajdują się najbliżej błony podstawowej, natomiast w miarę dojrzewania zbliżają się do światła cewki. Najbliżej światła cewki znajdują się spermatydy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>