Usuwanie zębów lublin
Kalendarz wpisów
Wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
  • Dentysta NFZ w Pyrzycach jest niejeden
    W gabinetach dentystycznych pracuje wiele osób. Są one solidne, dokładne i dbają o pacjentów. Dentysta ma do pomocy asystentkę stomatologiczną, która jest jego nieocenionym wsparciem. Dzisiaj dentystów jest wielu, mają oni cenne rzeczy do zaoferowania, są solidni, rzetelni, pracują na rzecz pacjentów. Na pewno warto o takie usługi dbać. Dentyści mają wiele pracy, są pracowici, […]
    admin - 5 maja 2018
  • Układ oddechowy
    Układ oddechowy jest bardzo rzadko siedzibą pierwotnych nowotworów u dzieci (1% wszystkich guzów). Dla porównania należy tutaj dodać, że między 5-0—59 rokiem życia guzy układu oddechowego stanowią aż 3-0% wszystkich nowotworów.
    admin - 21 września 2017

Sposoby uzyskiwania przyjemności erotycznej

Zbliżyliśmy się do możliwości dokładniejszego określenia tego, co rozumiemy przez erotykę i czynności erotyczne. Jest to specyficzna przyjemność uzyskiwana przez człowieka czy to 1) w drodze aktu seksualnego, czy to 2) w drodze drażnienia określonych stref eroto- gennych, a więc tych części ciała, których stymulacja sensoryczna wywołuje bezpośrednio stan rozkoszy, czy też 3) wprost przez stymulację elektryczną określonych okolic mózgu, 4) u osób o bardzo silnie rozwiniętej wyobraźni poprzez wyobrażanie sobie pożądanej czynności erotycznej lub 5) w marzeniach sennych.

O tym, że wymienionych wyżej 5 sposobów uzyskiwania przyjemności erotycznej jest równoważne, może świadczyć np. fakt, że niektóre osoby mające kontakt seksualny z uczuciowo obojętnym dla nich partnerem odczuwają rozkosz tylko wówczas, gdy wyobrażają sobie partnera pożądanego. Nieraz kontakt seksualny z osobą początkowo obojętną może wskutek odpowiednich manipulacji wywołać rozkosz erotyczną. Podobnie również bezpośrednie drażnienie mózgu, a więc oddziaływanie dokonujące się bez kontaktu fizycznego i społecznego, może wywołać nie tylko orgazm, ale i nastawienie erotyczne wobec eksperymentatora.

W tym znaczeniu pojęcie erotyki nie pokrywa się z pojęciem seksu, który bywa definiowany podobnie. Nie będziemy więc w tej części pracy używać tych pojęć zamiennie. Używając słowa seks, będziemy mieli na myśli procesy fizjologiczne, techniki, manipulacje powodujące rozkosz, a więc instrumentalną, techniczną stronę zagadnienia. Słowem erotyka będziemy określali związane z seksem przeżycia wewnętrzne oraz pewne oceny, postawy wobec seksu, a więc komponent psychologiczny. W tym sensie np. książka B. Malinowskiego Życie seksualne dzikich jest książką traktującą przede wszystkim o technikach seksualnych i związanych z nimi obyczajach, a poetyckie erotyki poświęcone są psychologicznym efektom tych technik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *